• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Kullanımı

En sonda söyleyeceğimizi baştan söyleyelim. Obezite cerrahisi sonrası içtiğiniz bir kadeh şarap aslında 3 kadeh içmiş gibi etki yapıyor.

Kimilerimiz alkolü severiz ve zaman zaman sosyal hayatımızda tüketiriz, kimilerimiz ise alkolü hiç sevmeyiz ve hayatında ağzına sürmemiştir. Alkol her şeyden önce bir kalori yükü bunu unutmamak gerekiyor. Bir duble rakının veya viskinin kalori karşılığı 250 kalori civarında. Bu yüzden tüp mide  ameliyatı sonrasında  alkolü mümkün olduğunca az tüketmeleri konusunda hastalarımıza gerekli uyarıları baştan zaten yapıyoruz.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo vermek  herkeste ciddi bir motivasyon artışı sağlıyor. Bunu zaten hepimiz az çok tahmin edebiliyoruz. Bu motivasyon artışı aynı zamanda bir özgüven artışı da sağlıyor beraberinde. Bu nedenle ameliyat sonrası özellikle genç bireylerin sosyal faaliyetleri ve etkileşimleri de artıyor. İşte bu durumda  bazı bireyler bulundukları ortamlarda alkolle daha çok haşır neşir olabiliyor veya olmak zorunda kalabiliyorlar. İçtikleri bir bardak şarapla  hemen sarhoş olabiliyorlar. Çünkü içtikleri bir bardak şarap 3 bardak içmiş gibi etki yapıyor. Ameliyat öncesi özellikle sosyal içici olan bireyler bu konuda önceden uyarılmalı çünkü  ameliyat sonrası aynı şekilde alkol alırlarsa hastanelik olabilirler. Peki bunun nedeni nedir?

tup-mide-ameliyati

tup-mide-ameliyati-sonrasi-alkol-kullanimi

Tüp mide ameliyatı veya mide bypassı sonrası mide hacmi azaldığı için içilen alkolün emilim hızı ve miktarı artıyor.  Bu etkinin sebebi aslında bu durumdan kaynaklanıyor. Alınan alkol hızlıca bağırsaklara geçerek emiliyor ve kana karışıyor. Bu durum ilk zamanlar bireylerin hoşuna gidiyor. Ameliyat öncesi  belki de 3-4 duble rakı içerek ulaştıkları kafaya bir bardakta ulaşabiliyorlar. Ancak bu durum bir tehlike barındırıyor.  Alkolün emilim hızı ve miktarı arttığı için  alkolü metabolize eden karaciğerin de alkolü metabolize etme kapasitesi artıyor.  Sosyal ve çevresel faktörlerin de etkisiyle alkolle kurulan münasebet doğrultusunda tüketilen miktar da gittikçe artabiliyor. Bu durumun iki riski var; biri geri kilo alma riski, diğeri ise alkolizm riski. Bu risk aslında gastrik bypass ameliyatları sonrası daha yüksek ve bununla ilgili bir çok yapılmış çalışma var. Ama tüp mide ameliyatı sonrası da gastrik bypasstaki kadar yüksek olmasa da böyle bir risk söz konusu.

Biz bu konuyla ilgili bir makale yazdık ve bu makalemiz uluslararası seçkin bir dergide de yayınlandı. Okumak isteyenler için linki buraya bırakıyorum.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32525729/

Bu çalışmamızdan şöyle bir sonuç çıktı. Ameliyat öncesi hayatında hiç alkol kullanmayanlar için ameliyat sonrası bir risk artışı söz konusu değil.  Özellikle tüp mide ameliyatından önce sosyal içici olarak alkolle münasebeti olan bireylerde  ameliyat sonrası   yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı alkol tüketimi artış gösterebiliyor. Bu bireylerin ameliyat sonrası takipte böyle bir durumdan haberdar edilmeleri ve dikkatli olmaları gerektiğinin söylenmesi son derece önemli.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-mide-ameliyati-sonrasi-artan-mucize-hormon-glp-1
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Artan Mucize Hormon: GLP-1

Bu mucize hormonun adıGLP-1, açık adıyla Glukagon benzeri peptid-1. Bu hormon esas ol…

Devamını Oku
obezite-ameliyati-sonrasi-safra-tasi-olusumu
Obezite Ameliyatı Sonrası Safra Taşı Oluşumu

Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass veya herhangi bir diyetle hızlı kilo verme sürecin…

Devamını Oku