• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Mide Reflüsü ve Obezite

Reflü, midedeki asidin yemek borusuna geri kaçması sonucu göğüste ve boğazda yanma hissiyle karakterize bir hastalıktır. Yemek borusuyla midenin birleştiği noktada kaslardan oluşan doğal bir kapakçık vardır. Normalde bu kapakçık kapalı olduğu için geriye yemek borusuna doğru bir asit kaçışı olmaz.

Bu kapakçıkta yetmezliğe yol açan (LES yetmezliği) durumlarda reflü oluşur. Reflü hastalığının en önemli nedenlerinden biri mide fıtığıdır (hiatal herni).

Diğer taraftan Obezitede reflü hastalığına yol açan önemli bir faktörüdür. Reflü şikayetleri olan bazı obezlerde kilo vermeye bağlı olarak reflü şikayetleri tamamen ortadan kalkar. Bazı durumlarda da tüp mide ameliyatı sonrası hastalar yeterli kilo verseler de uzun dönemde reflü bir problem olabilmektedir. Reflü hastaları uzun yıllar mide asit düşürücü ilaç (PPI) kullanmak zorunda kalabilirler.

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatının uzun dönemde istenmeyen bir yan etkisidir aslında reflü. Bunun nedeni, mide içi basınç artışı ve yapılan ameliyatla doğal kapakçık mekanizmasının bozulmasıdır. Ancak çoğu hasta ilaç kullandığı sürece tüp mide ameliyatı sonrası reflü ciddi bir problem yaratmaz.

 

 

Yakın zamanda obezite sorunu yanında ciddi mide asit reflüsü olan ve uzun süredir asit düşürücü ilaç kullanan hastalarda sargılı tüp mide ameliyatını (fundoplikasyon + sleeve gastrektomi ameliyatı) yapmaya başladık. İlk vakamızı da yayınladık. Bu hastalar ameliyat sonrası hem çok iyi kilo verdiler hem de reflü sorunları ortadan kalktı. Bu teknik uzun yıllar birlikte çalıştığım Prof. Dr. Ahmet Türkçapar hocamın uyguladığı bir tekniktir.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı) Sonrası

 1. Mide fundusu çıkarıldığı için mide asidi üretimi azalır.
 2. Mide içi basınç düşürülür.
 3. Yemekler mideden daha kolay ayrılır.
 4. Kilo kaybına bağlı olarak karın içi basınç azalır.

Fazla kilodan kurtulmanın yanı sıra Sleeve gastrektomi ameliyatının şu hastalıklara katkıları vardır:

 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • İnme
 • Uyku apnesi
 • Tip 2 diyabet
 • Kısırlık
 • Kalp hastalığı

tup-mide-mide-kucultme

mide-reflusu-ve-obezite

Reflü ve Obezite İlişkisi

Obezite olan hastalarda reflü daha sık görülmektedir.
Yapılan araştırmalar Morbid obezlerde reflü görülme sıklığının yükseldiğini ve vücut kitle indeksi değerlerinin reflünün gelişiminde risk faktörü olduğunu göstermiştir.

Obezite ve reflü arasındaki ilişki için birçok araştırma yapılmıştır. Reflünün en önemli sebebi olan Hiatal Herni, obez hastalarda normal hastalara göre daha sık görülür. Karın içi yağ dokunun artması nedeniyle intraabdominal (karın içi) basıncının artması ve beslenme alışkanlıkları reflü oluşumunda etkilidir.

Fazla kilolu olmak reflüye neden olur mu?

Kilo sorunu, reflü tedavisinde oldukça önemlidir. Obezite ve reflü arasında güçlü bir bağ vardır. Obez insanlarda hem karın içi basıncın artması hem de yemek borusu altındaki kasların gerginliğinin azalması reflü riskini artırır. Kilo verilmesi halinde reflü sancıları büyük ölçüde kontrol altına alınır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mide-reflusu-tanisi-nasil-konulur
Mide Reflüsü Tanısı Nasıl Konulur?

Reflü semptomlarına sahipseniz (acı su, yanma) ve bu durum hayat kalitenizi ciddi ora…

Devamını Oku
mide-reflusu-nasil-tedavi-edilir
Mide Reflüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Mide reflüsü tedavisi için birçok yol bulunur. Mide reflüsü birçok şekilde tedavi edi…

Devamını Oku
Bize Ulaşın