• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Hangi Mide Balonunu Tercih Edelim?

Endoskopik yöntemle uygulanır. Ameliyat değildir. Anestezi alacağınız ve midenizin boş olması gerektiği için 8 saatlik bir açlık gerekir. İşlem yaklaşık 20-25 dakika sürer. Siz tamamen uyuduktan sonra öncelikle endoskopi yapılır ve midenizde balon yerleştirmeye engel bir durum olup olmadığı kontrol edilir.

Mide balonu tercihleri üç şekilde sıralanabilir; 

  • 1. 6 aylık mide balonu

Endoskopik yöntemle uygulanır. Ameliyat değildir. Anestezi alacağınız ve midenizin boş olması gerektiği için 8 saatlik bir açlık gerekir. İşlem yaklaşık 20-25 dakika sürer. Siz tamamen uyuduktan sonra öncelikle endoskopi yapılır ve midenizde balon yerleştirmeye engel bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Sonrasında endoskopi ile direk görüş altında sönük durumdaki balon mideye yerleştirilir ve belli miktarda (400-600 cc) mavi renkli serum fizyolojik ile şişirilir. Bu balon midede en fazla 6 ay kalabilir. Sonrasında yine endoskopi yardımıyla içindeki sıvı boşaltılarak balon çıkarılır.

 

 

  • 2. Ayarlanabilir Mide Balonu (Spatz Mide Balonu)

Bu mide balonu da endoskopik yöntemle uygulanır. Avantajı midede 1 yıl kalabilir. Ayrıca hasta toleransını artırmak için aşamalı şişirmeye uygun bir balon tipidir. İlk aşamada 400 cc sıvı ile şişirilip kilo verme yavaşlayınca 200 cc daha şişirme yapılabilir. Bu balon da aynı şekilde 1 yılın sonunda hasta tamamen uyurken endoskopi ile balonun içindeki sıvı boşaltılarak ağız yolundan çıkarılır.

 

 

  • 3. Yutulabilir mide balonu (Elips Mide Balonu)

Kapsül şeklinde bir balondur. Antibiyotik büyüklüğündedir ve arkasında kapsülle bağlantılı ip şeklinde bir bağlantısı vardır. Endoskopi ve anestezi gerektirmez. Uygulamada kişi kapsülü suyla birlikte kolayca yutar. Röntgen cihazı altında (X-Rey) kapsülün mideye indiğinden emin olunduktan sonra 550cc olan kendi özel sıvısıyla balon şişirilir. Balon şişirildikten sonra ip şeklindeki bağlantı noktası geri çekince ayrılır ve işlem sonlandırılır. Bu balonun etkisi 4 aydır. Balonun içindeki özel sıvıda bulunan enzimler 4 ayın sonunda balonu eriterek patlamasına neden olur. Balon bağırsaklarla doğal yoldan vücudu terk eder. 4 ayın sonunda gerekirse işlem tekrarlanabilir.

 

 

Hangi balonun tercih edileceğine doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. İşlemden sonra 1-2 saat gözlem altında kaldıktan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Anestezi aldığınız takdirde o gün araba kullanmamanız gerekir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mide-balonu-nasil-kilo-verdirir
Mide Balonu Nasıl Kilo Verdirir?

Birçok zayıflama yöntemini deneyip istediği sonucu alamayan kişiler, cerrahi riski ol…

Devamını Oku
mide-balonu-nedir
Mide Balonu Nedir?

Mide balonu Bariatrik cerrahi kriterlerine uymayan ancak şişmanlık sınırında olan ve …

Devamını Oku