• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu Bariatrik cerrahi kriterlerine uymayan ancak şişmanlık sınırında olan ve bu kiloları tek başına diyet gibi yöntemlerle veremeyen kişiler için alternatif bir zayıflama yöntemidir.

Vücut kitle indeksiniz (VKİ) 28-33 aralığında ise mide balonu size yardımcı olabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Bu yöntemle hastaların çoğu 6 aylık bir sürede 10-25 kilo verebilmektedirler.

Uygulamada birçok mide balonu markası bulunmaktadır. Aralarında belli farklılıklar olsa da hepsinin ortak amacı midede hacim kaplayarak daha az yemek yemeği sağlamak ve uzun süre tokluk hissi oluşturmaktır.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Mide balonu, cerrahi dışı bir yöntem olup endoskopik olarak gerçekleştirilen bir uygulamadır. Balon, mideye yerleştirerek doktorun uygun gördüğü kadarıyla şişirilir. Mide balonu silikon bir yapıdadır. Midede geniş bir yer kapladığı için hastaya doyma hissi sağlar. Mide balonu şu kriterlere sahip kişilere uygulanır:

 • Hafif ya da orta düzey kiloya sahip olan kişiler diyet veya egzersizle kilo veremediğinde
 • İleri düzey kilosu olup da ameliyattan korkan hastaları ameliyat öncesi fazla kilolarını azaltması için
 • Diyete rağmen kilo veremeyip 18-55 yaş arası vücut kitle indeksi 28 ve üzeri olan kişilere

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Hastaya genel anestezi uygulandıktan sonra endoskopik yöntemle mideye yerleştirilir. Mide içerisine yerleştirilen balon, uzatma hattı kullanılarak serumla şişirilir ve işlem tamamlanır. Bu işlem ortalama 30 dakika sürer. Hasta, bu işlem bittikten sonra bir süre gözetim altında tutulur ve aynı gün içerisinde evine döner.

Mide balonu, takıldıktan 6 ay ile 1 yıl içerisinde çıkarılır. Bu süre içerisinde hasta, doktorun tavsiyelerini dinleyip beslenmesine dikkat ederse istenilen kiloya düşmüş olur.

mide-balonunun-yan-etkileri

mide-balonu

Mide Balonu Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Mide balonu uygulamasına bazı engel durumlar vardır. Mide balonu uygulanamayacak kişiler arasında;

 • Gastrit ve mide ülseri olan
 • Daha önce mide veya yemek borusu ameliyatı geçirmiş
 • Geniş mide fıtığı ve kalp-akciğer hastalığı olan
 • Kanama bozukluğu olan

Kişilere mide balonu uygulanmaz.

Mide Balonunun Yan Etkileri

Vücut tarafından yabancı olarak görülen mide balonunun çok ciddi olmayan bazı yan etkileri görülebilir. Mide balonu yan etkileri arasında; midede yanma, bulantı, ağrı, kramp ve çok nadir de olsa ülser olabilir. Bu etkiler görülürse mide balonunun çıkarılması gerekir. Bu durum midenin balonu kabul etmemesi olarak görülür.
Mide balonu takıldıktan sonra ilk bir haftada görülen yan etkiler:

 • Mide Bulantısı: Mide balonu takıldıktan sonra midenizi rahatsız hissedebilirsiniz. Mide balonu takıldıktan sonra ilk bir haftada mide bulantısı hastaların %90’ında görülür. Bunun nedeni midenizin balonu alışık olmamasıdır. Bulantılarınızı gidermek için doktorunuz tarafından ilaç tedavisi verilecektir.
 • Mide Krampları: Mide krampları da aynı mide bulantısı gibi midenizin alışık olmadığından dolayı gerçekleşir. Bu durum da ilaç ile tedavi edilir. Mideniz alıştıktan sonra normale dönecektir.
 • Halsizlik: İlk hafta mide bulantısı ve kramplar nedeniyle düzgün beslenemeyeceksiniz. O yüzden halsiz hissetmeniz normal bir durum, kilo verme yolculuğunuz başlamıştır.
 • Erken Çıkarma: İlk haftalar bu etkilere dayanamayan hastalar mide balonunu çıkarmak ister. Erken çıkarmayı önlemek için doktorlarımız ve ekibimiz size yardımcı olacaktır.
 • İlerleyen dönemde görülen yan etkiler:
 • Şişkinlik: Mide balonu, midenizin şişkin olduğunu hissettirir. Bu durum yemek sonrası gelen tokluk hissinden kaynaklanır. Yine de rahatsızlık vermesi durumunda tedavi edilir.
 • Mide Ekşimesi, Reflü: Mide balonu ameliyatı sonrası ilerleten günlerde midede ekşime görülebilir. Kahve, baharatlı yiyecekler, alkol tüketimi bu durumu tetikler. Bu durumda az yağlı süt ve süt ürünleri size yardımcı olabilir.
 • Bağırsak Sorunları: Mide balonu uygulamasından sonra az yemek tüketildiği için bu durum normaldir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mide-balonu-nasil-kilo-verdirir
Mide Balonu Nasıl Kilo Verdirir?

Birçok zayıflama yöntemini deneyip istediği sonucu alamayan kişiler, cerrahi riski ol…

Devamını Oku
hangi-mide-balonunu-tercih-edilir
Hangi Mide Balonunu Tercih Edelim?

Endoskopik yöntemle uygulanır. Ameliyat değildir. Anestezi alacağınız ve midenizin bo…

Devamını Oku
Bize Ulaşın