• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Tüp Mide Nedir?

Tüp Mide ameliyatı (muz mide, mide küçültme, sleeve gastrektomi) midenin %80’lik kısmının kesilip çıkarılarak muz şeklinde yeni bir mide oluşturma ameliyatıdır. Bu ameliyat kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılır ve ameliyatta stapler denen özel cihazlar kullanılır.

Stapler ile midenin %80’lik kısmı titanyum zımbalarla 3 sıra halinde zımbalandıktan sonra kesilerek çıkarılır. Yeni oluşturulan midedeki bu zımbalar daha sonra vücutla kaynaşır. (Korkmayın AVM’lerde, havaalanlarında detektörlerden geçerken problem olmaz.)

Tüp mide ameliyatıyla amaçlanan; mide hacmini küçültüp az yiyerek doymayı sağlamak ve bu sayede etkili bir şekilde kilo vermektir. Organların yerinde bir değişiklik yapılmaz sadece midenin kapasitesi azaltılır. Bu ameliyat ilk kez 2001 yılında çok yüksek kilolu insanlara uygulanmıştır. Buradaki amaç yüksek kilolu insanları bu ameliyatla önce biraz zayıflatarak sonradan yapılacak duodenal switch gibi bir ameliyatın riskini azaltmaktı. Sonradan anlaşıldı ki çoğu insanda bu ameliyat çok etkili kilo kaybı zaten sağlıyor ve 2. ameliyata gerek kalmıyor.

Geldiğimiz noktada mide küçültme ameliyatları 20 yılı aşkın sürede dünya genelinde %60’lık oranla (ülkemizde %80’in üstünde) en çok yapılan şişmanlık ameliyatı oldu. Mide küçültme ameliyatı kolay bir ameliyat gibi görülse de çok önemli ayrıntılar içerir. Bu ameliyatın belli standartlara uygun yapılması ameliyat sonrası başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Mide küçültme ameliyatında:

  • Midenin %80’i her hastada çıkarılmalıdır. Az çıkarırsanız hasta yeterli kilo veremez.
  • Midenin fundus denen yukarı kubbe kısmı iyi çıkarılmalıdır. Bu bölge iyi çıkarılmazsa hastalar iyi kilo veremez ve reflü olur. Ayrıca açlık da yeterince baskılanamaz. (Grelin Hormonu)
  • Midenin orta bölgesine(incisura) özellikle dikkat edilmelidir. Bu bölgede darlık oluşabilir. Darlık oluşan vakalarda uzun süre katı gıdaya geçilemez, hastalar sık sık kusma atakları geçirir.
  • Staplerle kesilen mide hattına özellikle dikkat edilmelidir. Kanama ve kaçaklar bu hatta oluşur.

 

tup-mide-ameliyati

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalı?

Mide ameliyatı öncesinde ve sonrasında kesinlikle beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Ameliyat sonrası gıda emilimi olduğu için hasta minerallerini ve vitaminlerini eksiksiz almalıdır. İlk sıralar sadece sıvı gıdalarla beslenirken ikinci haftadan sonra püre halindeki gıdaları tüketmeli. Hasta ameliyat sonrasında ağır fiziksel hareketlerde bulunmamalı. Dikişleri iyileşene kadar araba kullanmamaya özen göstermelidir. Doktor onayı olmadan alkol kullanmaya başlamamalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide ameliyatı sonrası ilk 6 ay olan süreçte kişinin beslenme düzeni oldukça önem arz ediyor. Tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesine uymanız önemlidir. Ameliyat sonrası bu süreç 5 aşamadan oluşuyor.

  • Hastane Dönemi (1-4): İlk 4 gün kapsayan bir süreçtir. İlk 4 gün hastanede geçirilen dönemdir. Bu dönemde sıvı gıda damar yolu ile sağlanır.
  • Berrak Sıvı Dönemi (1. Ay): Hasta bu dönemdeki 1 aylık süreçte sıvı gıda takviyeleriyle beslenmelidir. Hastanın düzenli olarak vücut kitle indeksi ölçülür ve ona göre sıvı miktarı ayarlanır. Bu miktar 2,5-3,5 litre olarak değişiklik gösterir. Günlük toplam 5 öğün yemek yenmelidir. Fakat bunun miktarı 150 ml’yi geçmemelidir.
  • Püre Dönemi (1-3 Ay): Bu dönemde sıvı gıdalara ek olarak püre halindeki gıdalara başlanır. Havuç, brokoli, lahana, ıspanak, enginar püreleri tercih edilebilir. Fakat yüksek karbonhidrat içerdiği için patates püresinden kaçınılmalıdır. Protein miktarını artırmak için pürelerin içine tavuk veya kıyma eklenebilir. Yapılan püreler ana yemek olarak tüketilmelidir. Sıvı gıdalarla aynı anda alınmamalıdır. Sıvı döneminde olduğu gibi püreler de 5 öğün olarak tüketilir.
  • Normal Gıdaya Geçiş Dönemi (3-6 Ay): Normal gıdaya geçiş döneminde un içeren yiyecekler haricinde her türlü çorba, haşlanmış kırmızı ve beyaz et, ızgara balık gibi gıdalar tüketilir. Yiyecekler iyice çiğnenerek tüketilmelidir. Sıvı gıda ve normal gıda tüketimi arasında yarım saat olmalıdır.
  • Normal Gıda Dönemi (6. Ay ve Sonrası): Bir günde tüketilen toplam öğün sayısı 4’ü geçmemelidir. Kalorisi düşük gıdalar tüketilmeye özen gösterilmelidir. Katı gıda döneminde kusma yaşanırsa 12-24 saat süresince sıvı tüketimi yapılmalıdır. 

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-mide-ameliyati-nasil-zayiflatir
Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Zayıflatır?

Mide küçültme (Tüp Mide) ameliyatı dünya genelinde bugün en yaygın uygulanan yöntemdi…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyati-oncesi-ve-sonrasi
Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Evet doktorunuzla görüştünüz ve mide küçültme (Tüp Mide) Ameliyatı olmaya karar verdi…

Devamını Oku