• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Hakkımda

Doç. Dr. Ozan Şen 1977 yılında Isparta’da öğretmen bir anne babanın oğlu olarak dünyaya geldi. 9 yaşındayken bacağında oluşan 2. derece bir yanık sonucu kısa süre hastanede yatarak tedavi görmek zorunda kaldı ve uzunca bir süre pansumanlar için hastaneye gidip geldi. O süreçte hastanedeki doktorların ve sağlık personelinin nasıl özveriyle çalıştıklarına bizzat tanıklık etti. Daha o yıllarda doktor olmaya karar vermişti bile. 1995 yılında Isparta Anadolu Lisesi’nden mezun oldu ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başladı. Zaten tıp fakültesine gitme amacı cerrah olmaktı. Altı yıllık tıp eğitimini tamamladıktan sonra, 2002 yılında yine Ankara Üniversitesi’nde Genel Cerrahi İhtisasına başladı ve 2008 yılında ihtisasını tamamladıktan sonra mecburi hizmetini yapmak için Van Bölge Eğitim ve Araştırma hastanesine atandı. 

Çok yoğun bir tempoda geçen 3 yıllık bir mecburi hizmet döneminden sonra  Tabip Asteğmen olarak uzun dönem askerlik görevini yerine getirdi. Askerlik sonrası bir süre fakülteden de hocası olan Türkiye’de meme  ve tiroid cerrahisinin  önde gelen eksperlerinden Prof. Dr. Savaş Koçak’la bire bir çalışma fırsatı buldu. Sonrasında Bodrum-Güllük’te yaşayan ailesine yakın olabilmek için Muğla-Milas özel İzan Hastanesi’nde çalışmaya başladı.

Doç. Dr. Ozan Şen asistanlığının ilk yıllarından itibaren laparoskopik cerrahiye ilgi duydu ve sonrasında bu yönde kendini geliştirdi. 2013 yılında fakülteden de hocası olan Prof. Dr. Ahmet Türkçapar’dan aldığı telefonla bariatrik cerrahiyle tanıştı. Çalıştığı hastaneden ayrılarak İstanbul’a geldi. Prof. Dr. Ahmet Türkçapar ve Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel ile birlikte İstanbul Bariatrics Obezite Kliniği çatısı altında 5 yıl çalıştı. Dr Ozan Şen bu  10 yıla yakın süre içerisinde obezite cerrahisi, ileri laparoskopik teknikler ve reflü cerrahisi alanında binlerce vaka deneyimi ile büyük deneyim ve tecrübe kazandı.

Dr. Ozan Şen 2015 yılında aralıklı olarak 2 kez Amerikaya giderek New York Lenox Hill Hastanesinde  bariatrik cerrahi alanında dünyaca tanınan Dr. Mitchell Roslin ile  çalışma fırsatı buldu. 2017 yılında Prof.  Ahmet Türkçapar’la birlikte  Amerika Clevland Clinic’te robotik cerrahi eğitimine katıldı ve bu alanda sertifika aldı. Ayrıca Clevland Clinic’te  bariatrik cerrahi alanında Dr. Thomas Ragula ile çalışma ve ameliyatlarına girme fırsatı buldu. 2018 yılında  Obezite cerrahisi alanında dünyaca tanınmış Belçikalı cerrah Bruno Dellamans’ı ziyaret etti ve kliniğinde ameliyatlara katılma fırsatı buldu.

Dr. Ozan Şen Mart 2018’de İstanbul Bariatrics’deki görevinden ayrılarak Prof. Dr. Ahmet Türkçapar’ın kurucusu olduğu Türkçapar Bariatrics kliniğinde çalışmaya başladı. Dr. Ozan Şen bu on yıllık süre içinde obezite cerrahisi alanında yurt içi ve  yurt dışı bir çok kongreye katıldı ve bu kongrelerde konuşmacı olarak çalışmalarını sunma fırsatı buldu. Dr. Ozan Şen obezite cerrahisi alanında  uluslararası A grubu dergilerde yayınlanan sayısız bilimsel makaleye de imza attı. Ayrıca Dr. Ozan Şen bir yandan da Nişantası Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi olarak  üniversitede ders vermekte ve akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Dr. Ozan Şen kısa adı IFSO olan  Uluslararası Obezite Cerrahisi Derneği’nin ve kısa adı ASMBS olan  Amerikan Bariatrik Cerrahi Derneği’nin aktif bir üyesidir. 

Çocukluğundan beri en büyük tutkusu derin mavilikler, serbest dalış ve zıpkınla balık avcılığı olmuştur.  Dr. Ozan Şen evli ve iyi derecede İngilizce bilmektedir.