• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Mide Balonu Takıldıktan Sonra

Mide balonu takıldıktan sonra 1 hafta vücudunuz alışana kadar sıvı ve yumuşak gıdayla besleneceksiniz. İlk hafta şişkinlik ve mide bulantısı hissedebilirsiniz. Diyetisyeniniz tarafından size bir diyet listesi hazırlanacak. Sonrasında aşamalı olarak normal beslenebileceksiniz. İlk 1-2 hafta açlık baskılanır. İlk 1 aylık süreçte hızlı kilo verirsiniz. 1 ay sonra vücudunuz balona tamamen adapte olur.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Mide balonu takıldıktan sonra diyet ve egzersizle bunu desteklemeniz gerekir. Bunu başarabilirseniz çok etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz. Yemekleri hızlı yememelisiniz, tokluk hissi oluştuğunda yemeyi bırakmalısınız. Eğer ağızda eriyenler dediğimiz basit karbonhidratlar, şeker, çikolata gibi gıdaları belli oranın üstünde tüketmeye devam ederseniz eğer balon çok işe yaramaz. İlk 1-2 ay kilo verseniz bile belli bir noktada kilo vermeniz durur.

Unutmayın en fazla 1 yıl sonra bu balon çıkmak zorunda. Bu süreci, bu fırsatı iyi değerlendirin.

ayarlanabilir-mide-balonu

hangi-mide-balonunu-tercih-edelim

Mide Balonu Diyeti Nasıl Olur?

1-2 gün Sıvı Diyeti: Mide balonu takıldıktan sonra küçük yudumlarla su içmeye başlayın. Daha sonra 2 gün boyunca bitki çayları, laktozsuz süt, yoğurt, protein destekleri, tanesiz et ve tavuk suyu çorbalar gibi sıvı gıda diyeti uygulayın. Tükettiğiniz sıvıların çok sıcak ya da çok soğuk olmasına dikkat edin. Buna dikkat ederseniz büyük ölçüde mide bulantısı ve şişkinliği önlemiş olursunuz.

Yumuşak Diyet: 2 günden sonra 3-5 gün boyunca yumuşak diyete geçilir. Beslenme düzeni, hastanın durumuna göre diyetisyen tarafından hazırlanır. Bu dönemde sebze ve meyve püreleri, yumurta, peynir, zeytin, balık, tavuk gibi gıdalar tüketilir. Porsiyonlar küçük olmalıdır. Et grubu iyi pişmiş ve püre halinde olmalıdır. Öğünler arasında 1 saat süre olmasına dikkat edilmelidir.

Mide Balonu Diyeti: Mide balonu tedavisi ile istediğiniz kiloya ulaşmak için doktorunuz ve diyetisyeniniz hazırladığı programlara uymanız gerekir. Unutmayın, mide balonu taktırdığınız için zayıflamazsınız. Dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

Mide Balonu Sonrası Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Mide balonu taktırdıktan sonra bazı gıdalardan uzak durulması gerekir. Bunlar:

  • Şekerli Gıdalar: Bu tarz çikolata, tatlı gibi şekerli yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Şeker ihtiyacınızı alternatif meyvelerden giderebilirsiniz.
  • Kızartmalar: Yiyecekleri kızarmak yerine haşlayıp yemeği tercih edin.
  • Şekerli ve Asitli İçecekler
  • İşlenmiş Etler
  • Kahve: Çok tüketilmemelidir. Kafeinsiz kahve içebilirsiniz.
  • Beyaz Ekmek: Tam buğdayla yapılmış gıdaları tercih edebilirsiniz.
  • Atıştırmalıklar: Paketli abur cuburlardan kaçınmalısınız.
  • Yiyeceklerde tuz, yağ, mayonez gibi soslar kullanılmamalı.

Mide balonu ağrısı ne zaman geçer?

Mide balonu taktırdıktan sonra bulantı ve mide krampları son derece normaldir. Bu durum kişiden kişiye değişse de ilk 7 gün içerisinde geçmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hangi-mide-balonunu-tercih-edilir
Hangi Mide Balonunu Tercih Edelim?

Endoskopik yöntemle uygulanır. Ameliyat değildir. Anestezi alacağınız ve midenizin bo…

Devamını Oku
mide-balonu-nedir
Mide Balonu Nedir?

Mide balonu Bariatrik cerrahi kriterlerine uymayan ancak şişmanlık sınırında olan ve …

Devamını Oku
Bize Ulaşın