• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Mide Reflüsü Tanısı Nasıl Konulur?

Reflü semptomlarına sahipseniz (acı su, yanma) ve bu durum hayat kalitenizi ciddi oranda etkiliyorsa yapılacak iki testle doktorunuz size reflü hastalığınız olup olmadığını kesin olarak söyleyebilir. Peki mide reflüsü tanısı nasıl konulur?

Hastayı dinledikten ve onu rahatsız eden durumu ayrıntılı olarak ortaya koyduktan sonra yapılacak en önemli test endoskopidir.

İçindekiler

Endoskopi

Endoskopi tamamen uyutularak yapılır. Siz bir şey hissetmezsiniz. Endoskopide  mide fıtığınız olup olmadığı veya yemek borusuyla midenin birşleştiği yerdeki kapakçıkta(LES) bir yetmezlik olup olmadığı  kolaylıkla saptanabilir. Mide fıtığı veya kağpakçıkta yetmezlik saptanması tek başına yeterli değildir.

Reflünün en kesin göstergesi özofajittir. Özofajit yemek borusu alt ucunda mide asitinin bu bölgedeki oluşturduğu tahribata bağlı yara oluşmasıdır.

Endoskopide özofajit(yara) görülmediyse, teşhis açısından arada kalınan vakalarda 24 saatlik ph metre testi (asit ölçme testi) uygulaması son derece faydalı olur.

mide-reflusu-tanisi

reflu-semptomlari

Ph metre testi

Endoskopi sırasında siz uyurken burnunuzdan  yemek borunuza uzanan ince bir silikon katater yerleştirilir. Bu kataterin ucu yemek borunuzun alt ucundaki kapakçığın hemen üzerinde sonlanır.  Bu kateter üzerinizde taşıyabileceğiniz küçük bir cihaza bağlıdır. İşlemden sonra siz normal hayatınıza devam edersiniz. Dilediğiniz şeyi yer içersiniz.Siz günlük yaşantınıza devam ederken  alet 24 saat boyunca asit ölçümü yapar.  24  saat sonunda katater çıkartılır ve veriler analiz edilir. Yani teşhis yönünden arada kalınan vakalarda bu test size  asit reflünüz olup olmadığını kesin olarak söyler. Bu testin uygulaması yönünden önemli bir nokta eğer mide asit düşürücü bir ilaç kullanıyorsanız en az 5 gün önceden kes

Bu iki test dışında bazı hastalara yemek borusu filmi çekmek  ve   özofagus monometresi de uygulamak faydalı olabilir. Bazen yemek borusu ve alt özofagus sfinkter fonksiyonunun değerlendirilmesi gerekebilir. Bu noktada manometre son derece önemli bilgiler verir.

Reflü hastalığının tanısına yönelik özellikle bir nokta üzerinde durmak istiyorum.  Geçmiş  yıllarda  reflü hastalığı olmadığı halde  bir çok hastaya  reflü ameliyatı yapılmıştır . Bunun belli başlı nedenleri var. Bunu örnekler üzerinden açıklamaya çalışacağım.

Örnek 1: Hasta boğazda yanma ve ses gıcıklanması gibi sorunlarla kulak burun boğaz doktoruna gidiyor. Doktor muayenesini yapıyor. Bir şey bulamıyor ve sende reflü olabilir deyip onu bir gastroenteroloğa veya genel cerraha yönlendiriyor. Hasta çok iyi değerlendirilmeden endoskopi yapılıyor. Endoskopide sizde kapakçık yetmezliği var denip hastaya reflü ameliyatı uygulanıyor. Ameliyat sonrası hastanın şikayetleri geçmiyor.

Örnek 2:  Hastanın  uzun  süredir zaman mide yanması, şişkinlik gibi  şikayetleri var.  Mide koruyucu ilaçlar da kullanmış fayda etmemiş. Hastaya endoskopi yapılıyor. Ufak bir mide fıtığı saptanıyor ve hastaya reflü ameliyatı yapılıyor.  Tabiki ameliyat sonrasında hastanın şikayetleri geçmiyor

 Bu iki hasta örneğinden vermek istediğim mesaj şudur. Sadece endoskopi ile reflü hastalığı tanısı  konulamaz. Hasta etraflıca değerlendirilmeli, mevcut şikayetleri iyi  sorgulanmalıdır. Endoskopi ile yeterli bulgu elde edilemeyen hastalarda mutlaka  ph metre  testi yapılmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mide-reflusu-neden-olur
Mide Reflüsü Neden Olur?

Reflü hastalığınınen önemli nedenlerinden biri mide fıtığı (Hiatal Herni)’dir. Her in…

Devamını Oku
reflu-hastaligi-nedir
Reflü Hastalığı Nedir?

Yemek borusunun mideyle bağlantı noktası yani midenin girişinde kas yapısından oluşan…

Devamını Oku