• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Evet doktorunuzla görüştünüz ve mide küçültme (Tüp Mide) Ameliyatı olmaya karar verdiniz. Şimdi sizi nasıl bir sürecin beklediğinden bahsedeceğim.

Ameliyat Öncesi Süreç Nasıl Olacak?

Öncelikle ilk görüşmede doktorunuz ve diğer ekip üyeleri sizi etraflı bir muayeneden ve değerlendirmeden geçirecekler. Daha önce bir ameliyat olup olmadığınızı, kullandığınız ilaçları, şişmanlığın size getirdiği problemleri, ameliyata engel bir durumunuzun olup olmadığını etraflı bir ön değerlendirmeyle yapacaklar.

Ayrıca bu görüşmede obezite ve obezitenin getirdiği sorunlar ve sizin için uygun olan ameliyat yöntemi konusunda görsel slaytlarla size yarım saat süren bir brifing verilecek. Bu görüşmede kafanızdaki bütün sorulara bir yanıt bulabileceksiniz. Bu süreçte diyetisyenle de görüşeceksiniz. Yemek yeme alışkanlıklarınızı, nasıl beslendiğinizi etraflı bir şekilde değerlendirilecek.

Ameliyat Öncesi Detayla Bir Tarama

Tüp mide ameliyatı öncesi hazırlık sürecinde sizden aç karna bir kan alınacak. Adeta bir check-up’tan geçeceksiniz. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınız, kolesterol düzeyiniz, vitamin düzeyleriniz, insülin direnci veya şeker hastalığınız olup olmadığınız her şey ortaya çıkacak. Size hemen söyleyeyim.

Muhtemelen sizde D vitamini düzeyi düşük çıkacak. Bunu nerden mi tahmin ediyorum? İstatistikler böyle söylüyor. Bugüne kadar ameliyat ettiğimiz 1000’in üzerinde hastanın %90’ında ameliyat öncesi yaptığımız değerlendirmede D vitamini eksikti. Sizde de herhangi bir vitamin düzeyinde eksiklik saptarsak ameliyat öncesi hazırlık döneminde bunları yerine koyacağız.

Sizi kalp doktoru, göğüs hastalıkları doktoru, dahiliye doktoru rutin olarak görecek.  Kalp doktoru size EKO (kalp ultrasonu) yapacak, kalp grafinizi çekecek, göğüs hastalıkları doktoru akciğerlerinizi değerlendirecek. Kalbinizde ve ciğerlerinizde ameliyata engel bir durum var mı etraflıca bakılacak. Üst karın bölgeniz için ultrason yapılacak ve karaciğer yağlanmanızın durumu değerlendirilecek. Ayrıca safra kesenizde taş var mı ona da bakılacak.

Sizi ameliyat edecek cerrahınız ameliyat öncesi size endoskopi yapacak. Endişelenmeyin bu işlem çok kısa sürecek ve tamamen uyumuş olacaksınız. Hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.  Endoskopiyi neden yapıyoruz?  Çünkü ameliyattan önce çıkaracağımız midenin iç yüzünü görmek istiyoruz. Midede ülser, polip veya başka bir durum olup olmadığını bilmemiz lazım.

Sizden son bir şey daha isteyeceğiz.  Tüp Mide Ameliyatı öncesi 1 hafta sürecek bir diyet yapmanızı isteyeceğiz. Bu her hasta için çok önemli olmasa da karaciğer yağlanması ileri düzeyde olan yüksek kilolu hastalarda özellikle önemli. Ameliyat öncesi verilecek 4-5 kilo bile karaciğerinizi küçültecek ve ameliyatınızın daha da kolay geçmesini sağlayacaktır.  Ayrıca yapılan çalışmalar, ameliyat öncesi belli bir kilo veren hastalarda ameliyat sonrası kilo vermenin daha iyi olduğunu gösteriyor.

tup-mide-ameliyati-oncesi-ve-sonrasi

bariatrik-cerrahi

Ameliyat Günü Neler Olacak?

Ameliyata yakın günlerde fazla kalabalık ortamlara girip çıkmayın. Covid-19 ve grip benzeri enfeksiyonlar ameliyatınızın ertelenmesine sebep olabilir. Ameliyat olacağınızı çevrenizdeki herkese haber vermeyin. Biz cerrahlar ameliyat sonrası hastanede fazla ziyaretçi sevmeyiz. Aslında bu sizin iyiliğiniz için. Her gelen ziyaretçi size grip vb. enfeksiyon bulaştırabilir.

Evet sonunda o büyük gün geldi. Ameliyat günü… Ameliyattan bir gün önce kendinize küçük bir çanta hazırlayın.  Yanınıza rahat kıyafetler alın. (şort, tişört gibi)

Gece güzel bir uyku çekin. O saate kadar bol su için, gece 12’den sonra bir şey yemeyin ve içmeyin. Ertesi sabah da erkenden hastanede olun. Hastaneye ulaştığınızda ilgili personel size eşlik edecek ve yatış işlemleriniz gerçekleşecek. Bariatrik cerrahi alanında tecrübeli kat hemşireleri sizi hazırlayacak. Sabah sizi ameliyat edecek cerrahınız ameliyat öncesi sizi görecek, sizinle sohbet ederek sizi rahatlatacak.

Ameliyat yaklaşık 1,5 saat kadar sürecek. Ameliyathaneye alınmanız, hazırlık aşaması ile bu süre 2-2,5 saati bulabilir. Uyandığınızda şiddetli bir ağrınız olmayacak. Uyandıktan sonra belli bir süre sizi takip ettikten sonra servisteki odanıza alacağız. Ameliyatın üzerinden 2-3 saat geçtikten sonra ayağa kalkıp yürüyebileceksiniz. Bunu özellikle istiyoruz zaten.

Standart 2 veya 3 gün hastanede kalacaksınız.  Ameliyattan 1 gün sonra berrak sıvılarla beslenmeye başlayacaksınız.  Bunun yanında kolunuzdan size sürekli serum vereceğiz.  Biz hastalarımızı ağızdan yeterli sıvı alana kadar hastanede tutuyoruz. Taburculuk sonrası en çok hastaneye geri dönüş nedeni susuzluk, yani yeterli sıvı alamamak. Biz bunun olmasını istemediğimiz için hastalarımızı standart 2-3 gün yatırıyoruz.

Ameliyat Sonrası Neler Olacak?

2. veya 3. gün taburcu olacaksınız. Size taburculuk sonrası süreçle ilgili doktorunuz ve diyetisyen tarafından yazılı ve sözel olarak ayrıntılı bilgilendirme yapılacak. Artık bizim ailemizin bir üyesisiniz.  Ameliyat sadece başlangıçtı. Kilo verme maceranızda her zaman sizin yanınızda olacağız, sizinle yürüyeceğiz. Yaşadığınız her sorunda doktorunuza ve diyetisyeninize anında ulaşabileceksiniz merak etmeyin.

Ameliyat sonrası 1 hafta odaklanmanız gereken şey yeterli su ve protein alabilmek. Bu ilk bir hafta özellikle önemli, susuz kalmamalısınız.  Sonraki dönemde kabaca çorbalar, yoğurt, yumurta, püreler, yumuşak gıdalar ve katı gıdalar şeklinde aşamalı bir diyet listesi uygulayacaksınız.  Ameliyattan 3 hafta-1 ay sonra katı gıdaları tüketir hale geleceksiniz.

Sizi ameliyat eden merkezle sürekli irtibat halinde olacaksınız. Ameliyat sonrası kilo verme süreci 1 yıl devam ediyor.  Bu süreç doğru beslenmeyi öğrenmek, kendinizi rehabilite etmek adına önemli bir fırsat. Nasıl olsa rahatça kilo veriyorum diye düşünür, bu fırsatı iyi değerlendiremezseniz belki bir yılın sonunda istediğiniz kiloya ulaşırsınız ancak uzun dönemde verdiğiniz kiloların bir kısmını geri alma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.  Biz hiçbir hastamızda bunun olmasını istemiyoruz ve tüm hastalarımızda ameliyat sonrası sürece çok önem veriyoruz.

Ameliyat sonrası kusma olur mu, neden?

Ameliyat sonrası ortada hiçbir sebep yokken kusma meydana geliyorsa bunun birkaç sebebi olabilir. Midenin kendi etrafında dönmesi veya midede iyileşme dokusuna bağlı daralmalar sebepler arasında olabilir. Bunun tedavisi endoskopik (ağızdan ışıklı boru ile mideye bakılması) olarak yapılmaktadır. Başka bir ameliyata genelde gerek duyulmaz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-mide-nedir
Tüp Mide Nedir?

Tüp Mide ameliyatı (muz mide, mide küçültme, sleeve gastrektomi) midenin %80’lik kısm…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyatinin-riski-var-mi
Tüp Mide Ameliyatının Riski Var mı?

Şişmanlık ameliyatı olmaya karar verdiniz ve bu durumu aile üyeleriyle veya yakın ark…

Devamını Oku
Bize Ulaşın