• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Obezite Ameliyatı Kalp Krizi Riskini Azaltıyor!

Obezite bugün dünyanın en öncelikli sorunlarından biridir. Ülkemizde her 10 kişiden 4’ü obez. Bugün obeziteyle mücadelede en etkili tedavi yöntemi bariatrik cerrahi yani obezite ameliyatları. Belki çoğunuz biliyorsunuz obez olmak hayatta birçok kıstlamaları da beraber getiriyor. (rahat yürüyememek, çabuk yorulmak, istediğin kıyafetleri giyememek v.b) Obezite  sadece sosyal  hayattaki kısıtlamalarla  yaşamımızı etkilemiyor. Erken dönemde yol açtığı yüksek tansiyon, şeker hastalığı veya insülin direnci, karaciğer yağlanması, uyku apnesi gibi bir çok sorunla sağlımızı bozuyor ve insan ömrünü kısaltıyor. Yakın dönemde bununla ilgili çok önemli bir çalışma yayınlandı. Amerikada önde gelene dünyaca ünlü sağlık merkezlerinden biri olan Clivlend  Klinikte yapıldı bu çalışma. Obezite ve şeker hastalığı olan  şişmanlık ameliyatı olan ve olmayan   15000’ yakın bireyi   8 yıl boyunca gözlemlemişler.   Çalışma sonunda ortaya çıkan sonuçlar çok dikkat çekici. Bunlardan size madde madde bahsetmek istiyorum

  • Şişmanlık ameliyatı olanlarda kalp krizi, inme(felç), böbrek hastalığı ameliyat olmayanlara göre %40 oranında daha az görüldüğü ortaya çıkmış.
  • Bu 8 yıllık süreçte obezite cerrahisi geçiren grupta aşırı şişmanlığın yol açtığı hastalıklara bağlı ölüm oranı yarı yarıya azalmış.

 Bu çalışma kuvvetli bir şekilde gösteriyor ki; şimanlık ameliyatı olanlar sadece fazla kilolarından kurtulmuyor.  Obeziteye bağlı mevcut veya ileride oluşabilecek şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp damar hastalığı, yüksek kolesterol, karaciğer yağlanması ve siroz gibi ciddi hastalıklardan da kurtulmuş oluyor.  Çalışmanın detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Bu konuda veya obezite, obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatsız zayıflama yöntemleri mide balonu, mide botoksu gibi merak ettiğiniz başka konularda sorularınız olursa web sayfamızı  veya sosyal medya hesaplarımızı ziyaret ederek bize iletebilirsiniz

Tüm sosyal medya hesaplarımıza  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://linktr.ee/doc.dr.ozansen

kalp-krizi

obezite-ameliyati-kalp-krizi-riskini-azaltiyor

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sekerin-kanli-tarihi
Şekerin Kanlı Tarihi

Yediğimiz 2 tl’lik bir çikolata için zamanında 10 milyonu aşkın insanın öldürüldüğünü…

Devamını Oku
neden-diyetle-kilo-vermek-cok-zor
Neden Diyetle Kilo Vermek Çok Zor?

Çoğumuz hayatımızda belli dönemlerde diyet yapmışızdır. Yapılan araştırmalar diyetler…

Devamını Oku
Bize Ulaşın