• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bol Gelen Kıyafetler

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bol Gelen Kıyafetler belki de en çok merak edilenlerden biri bu konu. Özellikle mide küçültme ameliyatından 1-2 ay sonra verilen kilolarla birlikte normalde giyilen kıyafetlerin artık bol gelmeye başladığı fark ediliyor. Bu acayip derecede ameliyat olan kişiyi motive eden ve heyecanlandıran bir durum aslında. Bazılarımız bu motivasyon ve heyecanla mağazalara gidip sayısız kıyafet alabiliyor o mutlulukla.  

Yıllardır üzerine göre kıyafet bulamamak, istediği şeyleri giyememek gibi geçmişten gelen bambaşka duygular da buna eklenince yeni kıyafetler almak noktasında aceleci davranabiliyor insanlar. Ama diğer taraftan Gardırobun baştan sona değişimi demek aynı zamanda ciddi bir masraf demek. Bunu da unutmamak gerekiyor. Peki tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman yeni kıyafet alabiliriz? Doğru zamanlama nedir?

tup-mide-ameliyati-sonrasi-bol-gelen-kiyafetler

obezite-cerrahisi-sonrasi

Obezite cerrahisi sonrası ne zaman yeni kıyafet almalıyım?

Tüp mide veya diğer zayıflama ameliyatları sonrası özellikle ilk 6 ay hızlı bir kilo kaybı oluyor. O yüzden eski kıyafetleriniz üzerinize bol gelse de yeni kıyafet almak için çok acele etmeyin. Çünkü aldığınız yeni kıyafet de 1-2 ay sonra üzerinize bol gelecek ve boşuna almış olacaksınız. En azından ilk 6 ayı doldurana kadar bu konuda biraz sabırlı olmak, bu dönemi birkaç kıyafetle veya eskilerle idare etmeye çalışmak akıllıca bir yaklaşım olacaktır. Sleeve gastrektomi veya bilinen ismiyle tüp mide ameliyatı sonrası ilk bir yıl kilo vermeniz devam eder. Ancak kilo verme oranınız 6. Aydan sonra yavaşlar. İlk 6 aylık dönemde ayaklarınızın bile küçüldüğünü hissedeceksiniz. Bazı kişiler ayakkabılarını bile değiştirmek zorunda kalıyorlar . Bizim de bu konuda yaptımız bir çalışmada obezite ameliyatı sonrası ilk 1 yılda hastaların ayakkabı numaralarının ortalama 1-2 numara küçüldüğünü tespit ettik.  Bu konuda yaptığımız çalışmayı okumak isteyenler için linki aşağıya bırakıyorum.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29260134/

Sonuç olarak Obezite ameliyatı sonrası hem kıyafet  hem ayakkabı değişimi konusunda çok erken davranmayın. Heyecanınızı çok iyi anlıyorum. Artık dilediğiniz çoğu kıyafeti gönül rahatlığıyla giyebileceksiniz ve bunu , bu mutluluğu bir an önce tatmak istiyorsunuz. Ancak tüp mide ameliyatı sonrası bu konuda biraz erkenci davranırsanız hem masrafınız artabilir hem de beğenerek aldığınız  kıyafetlerin bir kısmını  çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mide-botilinum-toksin-enjeksiyonu-ve-zayiflama-ilaclari
Mide Botilinum Toksin Enjeksiyonu Ve Zayıflama İlaçları

Midemiz 3 kat kas tabakasından oluşan bir organımızdır. Salgıladığı güçlü asitle yedi…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyati-sonrasi-uzun-donem-basarinin-sirri
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Uzun Dönem Başarının Sırrı

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk bir yılı biz rehabilitasyon dönemi olarak adlandırıyor…

Devamını Oku
Bize Ulaşın