• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Hamilelikte Kilo Alımı Ve Yapay Tatlandırıcılar

Ülkemizde her 4 kadından biri ya fazla kilolu ya da obezite sorunuyla karşı karşıya.  Kilo problemi nedeniyle obezite cerrahisi (tüp mide ameliyatı, gastrik bypass) için başvuran kadınların büyük kısmının ortak hikayesi hamilelik döneminde alınan ve geri verilemeyen kilolar. Gelecek nesillerin sağlığı  direkt annelerimizin sağlığıyla ilişkili. Bu açıdan kadınlarımızın kilolarına sadece kendi sağlıkları için değil doğacak bebeklerinin de sağlığı için dikkat etmeleri gerekiyor. Anne eğer gebelik döneminde fazla kiloluysa  problemsiz bir hamilelik dönemi için doktorlar artık anne adaylarına kilo vermesini ve diyetlerine dikkat etmelerini öneriyor. Yapılan araştırmalar kilo problemi olan annelerden doğan bebeklerde ileride şeker hastalığı, obezite gibi sorunların daha  sık görüldüğünü belirtiyor. Gelelim yapay tatlandırıcılar konusuna. Biliyorsunuz aspartam gibi yapay tatlandırıcılar  bir çok kişi tarafından kilo vermek amacıyla kullanılıyor. Özellikle çayı kahveyi şekersiz içmeyi sevmeyen kişiler sıklıkla aspartam kullanıyor. Aslında yapay tatlandırıcı kullanmak kendimizi kandırmaktan başka bir işe yaramıyor. Araştırmalar yapay tatlandırıcıların da en az normal şeker kadar zararlı olduğunu hatta direkt pankreas dokusunu etkileyerek insülin direncine yol açabildiğini gösterdi.

Yapay tatlandırıcılar konusunda geçtiğimiz günlerde çıkan bir araştırma ise daha da önemli. Araştırma hamilelik döneminde kilo almamak için yapay tatlandırıcı kullanan annelerin  doğacak bebeklerinde ileride obezite riskinin çok yüksek olduğunu ortaya çıkardı.  Hamilelik döneminde kullanılan aspartam anneye zarar vermiyor ancak daha doğmadan bebeğin bağırsak florasını bozarak ileride  oluşabilecek birçok soruna davetiye çıkarıyor.  Araştırma sonunda anne adaylarının gebelik döneminde kesinlikle yapay tatlandırıcı kullanmaması öneriliyor.

Bu konuda veya obezite, obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatsız zayıflama yöntemleri mide balonu, mide botoksu gibi merak ettiğiniz başka konularda sorularınız olursa web sayfamızı  veya sosyal medya hesaplarımızı ziyaret ederek bize iletebilirsiniz

Tüm sosyal medya hesaplarımıza  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://linktr.ee/doc.dr.ozansen

hamilelikte-kilo-alimi-ve-yapay-tatlandiricilar

gebelik-doneminde-yapay-tatlandirici

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yakin-gelecekte-hidrojel-tabletlerle-zayiflamak-mumkun
Yakın Gelecekte Hidrojel Tabletlerle Zayıflamak Mümkün!

Yakın Gelecekte Hidrojel Tabletlerle Zayıflamak Mümkün! Karşınızda Sirona. Sirona hid…

Devamını Oku
Tüp Mide Sonrası Besin Değeri Etiketi Okumanın Önemi

Obezite cerrahisi sonrası özellikle de tüp mide ameliyatı sonrası sağlıklı beslenme a…

Devamını Oku