• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Obezite Doğurganlığı Nasıl Etkiliyor?

Bugün dünya genelinde 500 bin yetişkin obez ve 1 milyara yakın insan da fazla kilolu.  Son 15 yılda  20 yaş üstü kadınlarda  obezite oranı %40  artış göstermiş durumda. Ülkemizde de durum benzer. Kadınlarımızın %30’u obez. Obezite her iki cinste doğurganlığı  ciddi oranda azaltıyor. Bu duruma infertilite yani kısırlık deniyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların artık daha geç evlenmesi,  şehir hayatının olumsuzlukları, beslenme tarzı, sigara alkol gibi alışkanlıklar zaten doğurganlığı olumsuz etkilerken  obezite, her iki cinste  durumu daha da kötüleştiriyor.

Yapılan araştırmalar hafif obez bayanlarda gebe kalma başarısının normal kilolu kadınlara göre %26 daha düşük olduğunu gösteriyor. Ciddi kilolu kadınların gebe kalama başarısı normal kilolu kadınlara göre %40 daha düşük. 

Belki duymuşsunuzdur  özellikle genç bayanlarda polikistik over sendromu(PCOS) diye tanımlanan bir hastalık var.  Polikistik overli kadınların büyük çoğunluğun (%60’ı) obez  veya fazla kilolu olduğunu biliyor muydunuz? Büyük çoğunluğunda kilo problemi olan polikistik overli kadınlardaki en belirgin bulgu adet düzensizliği. Kiloluysanız ve adet düzensizliğiniz varsa polikistik over sendromu açısından incelenmeniz gerekiyor.

kilolu-kadinlarin-gebe-kalama-basaris

obezite-dogurganligi-nasil-etkiliyor

Obezite nasıl doğurganlığı etkiliyor?

Biliyorsunuz yağ dokusu vücutta büyük bir endokrin  organ olarak çalışıyor. Bu yağ dokusu kadınlık hormonlarının (östrojen, progesteron) işleyişini olumsuz etkileyen maddeler salgılayabiliyor. Yağ dokusunda kadınlık hormonları değişime uğrayabiliyor. Androjen artışı dediğimiz durumla bu kadınlarda erkeklik hormonu testesteron daha çok salgılanıyor. Bu gibi nedenlerle kadınlardaki  aylık  hormonal ritim bozuluyor ve yumurtalıklar ovulasyon dediğimiz normal yumurtlama yeteneğini gerçekleştiremiyor.  Obezitenin şiddeti arttıkça  durum daha da kötüleşiyor.

 Obezite erkeklerde de doğurganlığı olumsuz etkiliyor. Obez olan erkeklerde testesteronun bir kısmı  yağ dokusunda  kadınlık hormonuna dönüşüyor. Bu da  erkeklerde jinekomasti denen meme büyümesine neden olabiliyor.  Obez erkeklerde  hormonal dengesizlik ve başka faktörlere bağlı olarak sperm kalitesi düşüyor ve sperm hareketleri olumsuz etkileniyor. Bu ve bir çok nedenden dolayı obez erkeklerde infertilite yani kısırlık normal kilolu erkeklere  göre daha fazla oranda görülüyor.

Polikistik over sendromu ve obezite arasında çok sıkı bir ilişki var. PKOS nedeniyle adet düzensizliği olan kadınlar bir şekilde kilo verdikleri zaman  adetleri düzene giriyor. 

Günümüzde obezitenin en etkili tedavisi  bilindiği gibi obezite cerrahisi. Şişmanlık ameliyatları içinde de en sık başvurulan yöntem mide küçültme ameliyatı. Artık  çocuk sahibi olmak isteyip bunu başaramayan çiftlere kadın doğum doktorları  tüp bebek yönteminden önce obezite cerrahisini öneriyorlar. Çocuk sahibi olmak istediği halde bir türlü bunu başaramayan obez kadınlar  mide küçültme ameliyatıyla fazla kilolarından kurtulduktan sonra çok daha kolay hamile kalıyorlar. Obezite cerrahisi sonrası 1-1,5 yıl kalmamak gerekiyor.  Bu süre tamamlandıktan sonra hamile kalan bayanlarda hem anne hem de bebek için gebelik süreci çok daha sağlıklı oluyor. Yapılan çalışmalar da bunu destekliyor

Bu konuda veya obezite, obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatsız zayıflama yöntemleri mide balonu, mide botoksu gibi merak ettiğiniz başka konularda sorularınız olursa web sayfamızı  veya sosyal medya hesaplarımızı ziyaret ederek bize iletebilirsiniz

Tüm sosyal medya hesaplarımıza  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://linktr.ee/doc.dr.ozansen

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sekerin-kanli-tarihi
Şekerin Kanlı Tarihi

Yediğimiz 2 tl’lik bir çikolata için zamanında 10 milyonu aşkın insanın öldürüldüğünü…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyati-sonrasi-bol-gelen-kiyafetler
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bol Gelen Kıyafetler

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bol Gelen Kıyafetler belki de en çok merak edilenlerden bi…

Devamını Oku