• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

65 Yaşında Tüp Mide Ameliyatı Olmak

65 yaşında bir kişi kliniğe başvurdu geçenlerde. Uzun yıllardır kilolarıyla mücadele ettiğini  artık bıktığını, kilo veremediğini tüp mide ameliyatı olmak istediğini söyledi. Kilosu itibariyle ameliyat kriterlerini karşılıyordu aslında ve ben kendisine "yaşınız 65 emin misiniz?" diye sorduğumda

‘’Evet eminim. 5 yıllık ömrüm kaldıysa da bunu kaliteli bir şekilde yaşamak istiyorum’’ dedi. Bu cevap beni oldukça etkiledi

Sonra anlatmaya başladı.  Kilolarının yaş geçtikçe  kendisini ne kadar yorduğunu,  gün geçtikçe 2 basamak merdiven bile çıkamaz hale geldiğini, dizlerinin ve belinin sürekli ağrıdığını yaşam kalitesinin  ne kadar bozulduğunu uzun uzadıya anlattı.

Obezitenin, fazla kiloların yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkilerini en iyi yaşayanlar bilir aslında. Uzun yıllar  sırtlarında içi taş dolu bir çuval taşımak gibi. O çuvalı taşımak, gençken sağlıklıyken fazla zor gelmeyebilir belki insana ama yaş geçtikçe o çuval taşınamaz hale geliyor. Bazen de o çuvalın içindeki yük daha da artıyor.  Bir süre sonra o kilolar hem sağlık parametrelerini bozuyor hem de hayat kalitesini. Bu durum da bir süre sonra içinden çıkılmaz bir hal alıyor ve insanı daha da hareketsiz bırakıyor. Adeta insanı yavaş yavaş içine çeken bir bataklık misali.

65-yasinda-tup-mide-ameliyati-olmak

obezite-cerrahisi

Günümüzde artık 65 yaş üstü yaşlılık olarak tanımlanıyor. Yapılan çalışmalarda 80 yaşında bir kişinin kalp cerrahisi, dışındaki ameliyatlarda %2 oranında ölüm riski ve %20 oranında komplikasyon riski olduğu belirtiliyor. Obezite cerrahisinin, tüp mide ameliyatının riskinin bugün  safra kesesi ve apandisit ameliyatlarından bile  daha düşük olduğu düşünülecek olursa 65 yaşındaki bir insan ameliyata engel ciddi bir hastalığı yoksa güvenle tüp mide ameliyatı olabilir.

1991’de obezite cerrahisi uygulama kriterlerini içeren ilk yayınlanan rehberlerde obezite cerrahisinin 18-60 yaş aralığında uygulanması öngörülmüş ve tavsiye edilmişti. Ancak yapılan bir çok çalışmada  65 yaş grubunda da tüp mide ameliyatının çok düşük riskle güvenli bir şekilde yapılabileceği kanıtlandı. 65 yaşında tüp mide ameliyatı olan bir insanın sağlık açısından kazanımı genç veya orta yaşta ameliyat olanlar kadar olmasa da  etkin kilo kaybının bu yaş grubunda da yaşam kalitesini ve sağlık parametrelerini ciddi oranda iyileştirdiği bir çok çalışmada ortaya kondu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-mide-ameliyati-sonrasi-kabizlik
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kabızlık

Obezite ameliyatlarından klasik gastrik bypass veya mini gastrik bypass sonrası kabız…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyati-sonrasi-artan-mucize-hormon-glp-1
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Artan Mucize Hormon: GLP-1

Bu mucize hormonun adıGLP-1, açık adıyla Glukagon benzeri peptid-1. Bu hormon esas ol…

Devamını Oku