• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Fazla Kilolu İnsanlarda CRP Yüksekliği

CRP (C reaktif protein)  enfeksiyon ve iltihabi durumlarda vücutta ilk yükselen paremetrelerden biridir. Bir hastada enfeksiyon veya iltihabi bir durumdan şüphelenildiğinde  aynı zamanda en sık başvurulan tetkiklerin başında gelmektedir. CRP’nin normal aralığı 0-5 mg/L’dir.  Biz obezite cerrahisi öncesi (tüp mide ameliyatı veya gastrik bypass) hastalarımızı baştan aşağıya bir chec-up’tan geçiriyoruz. Hastalarımızda hiçbir enfeksiyon bulgusu olmasa da CRP düzeylerinin çoğunlukla hep yüksek olduğunu görüyoruz.

Obezitenin  vücutta düşük düzeyde kronik bir iltihabi sürece yol açarak vücudu içten içe yıprattığının en önemli göstergesi aslında bu CRP yüksekliği. Yakın zamanda yapılan bir çalışma 3 haftalık yüksek kalorili diyetle insan vücudunda savunma sisteminin nasıl bozulduğunu ortaya koydu. Yağ dokusunda biriken savunma hücreleri salgıladıkları maddelerle vücutta sinsice ilerleyen bir iltihabi sürece neden oluyorlar. Bu iltihabi süreç  obezitenin tetiklediği metabolik sendrom, insülin direnci, şeker hastalığı ve bazı kanserlerin de sebebi aslında. Biz tüp mide ameliyatı sonrası  hastalar kilo verdikten sonra yaptığımız kontrollerde CRP düzeyinin tüm hastalarda normalleştiğini gördük.

fazla-kilolu-insanlarda-crp-yuksekligi

obezlerde-crp

Obezlerde CRP düzeyinin yüksek olmasının bir diğer nedeni de  bağırsaklarda  yaşayan bakteriler. Kilo problemi olan insanlar genelde sağlıksız gıdalarla beslendikleri için zamanla bu insanların kalın bağırsak florasında kötü bakteriler çoğalmaya başlıyor. Bu bakterilerin oluşturduğu toksinler ve salgıladıkları maddeler vücutta hem iltihabi sürece katkıda bulunuyor hem de kilo problemini içinden çıkılmaz bir kısır döngüye sokuyor. Kilo problemi olan insanlarda kalın bağırsak kanseri başta olmak üzere belli kanserlerin daha sık görülmesinin bir nedeni de   beslenme tarzına bağlı olarak bağırsakta istilacı olan bu kötü bakteriler.

Eğer sizin de aşırı kilo probleminiz varsa  tetkik yaptırırken CRP düzeyine baktırmanız faydalı olacaktır. Hep söylediğim gibi obezite vücudu zamanla içten içe kemiren çürüten sinsi bir düşman. Bu düşmana karşı erken önlem almak bu açıdan çok önemli.

Hiç diyet yapmadıysanız diyet yapın. Diyetle başarısız olduysanız vazgeçmeyin. Obezite cerrahisinden korkmayın  obezitenin yol açtığı hastalıklardan  hiçbir neden yokken vücudunuzdaki iltihabi süreçten korkun.

Her türlü sorunuzda bize telefonla veya sosyal medyadaulaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın

Bu konuda veya obezite, obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatsız zayıflama yöntemleri mide balonu, mide botoksu gibi merak ettiğiniz başka konularda sorularınız olursa web sayfamızı, youtube sayfamızı  veya sosyal medya hesaplarımızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz

Tüm sosyal medya hesaplarımıza  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://linktr.ee/doc.dr.ozansen

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite-cerrahisinin-uzun-tarihi
Obezite Cerrahisinin Uzun Tarihi

Aslında bariatrik cerrahi 50 yılı aşkın bir tarihe sahip. Bazı insanların düşündüğü g…

Devamını Oku
hamilelikte-kilo-alimi-ve-yapay-tatlandiricilar
Hamilelikte Kilo Alımı Ve Yapay Tatlandırıcılar

Ülkemizde her 4 kadından biri ya fazla kilolu ya da obezite sorunuyla karşı karşıya. …

Devamını Oku
Bize Ulaşın