• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Obezite ve Kalın Bağırsak Kanseri

Obezitenin yol açtığı en önemli sorunlardan biri de kanser. Bunların başında da kalın bağırsak kanseri geliyor.  Kalın bağırsak kanseri  normal insanlarda en sık görülen 3. kanser. Obezite problemi olanlarda bu risk daha da yükseliyor. Kalın bağırsak kanseri bir anda ortaya çıkmıyor. Bağırsakta oluşan ve adına polip denen mantarsı çıkıntılar zemininde 5-10 yıllık bir süreçte oluşuyor.  Eğer bu polipler erken dönemde saptanır ve alınırsa  kanser oluşma riski de baştan önlenmiş oluyor.

Her kanserde olduğu gibi kalın bağırsak kanserini önlemek için de tarama testleri çok önemli. Bunlar içinde de altın standart tarama yöntemi kolonoskopi. Benim Genel Cerrahi Uzmanlık bitirme tezim bu konuyla ilgiliydi aslında. Tez çalışmamı okumak isteyenler için linki buraya bırakıyorum. https://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_36580/turkishjcrd-30-42-En.pdf

Tez danışmanım ve hocam Prof. Dr. Ayhan Kuzu ile birlikte  kalın bağırsak kanseri nedeniyle ameliyat olan hastaların yakınlarına tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak  tarama amaçlı kolonoskopi yaptık o dönemde. Benim çalışmamı kapsayan ve 350 kişiden oluşan bu çalışmada 10’a yakın kişide kalın bağırsaktan alınan poliplerde çok erken evrede kanser saptandı. Onlarca başka kişide kanserleşme riski yüksek olan polipler saptandı. Bu poliplerin hepsi kolonoskopi sırasında adına polipektomi denen bir işlem ile alındı. Düşünsenize  bu dar kapsamlı çalışma sayesinde bile onlarca kişide kalın bağırsak kanseri gelişmesi baştan önlenmiş oldu.

Bu konuyla ilgili olarak yakın zamanda önemli bilimsel dergilerden biri olan New England Journal of Medicine’de bir makale yayınlandı (NORDIC çalışması). https://fascrs.org/news/ascrs-response-to-the-nordicc-study

Bu çalışmada  45 yaşını dolduran 84000 kişiye tarama amaçlı 1 kez kolonoskopi yapılmış. Sonra bu kişiler 10 yıl boyunca takip edilmiş. Çalışmanın sonuçları çok çarpıcı. Kolonoskopi yaptıran bu kişlerde kalın bağırsak kanseri gelişme riskinin %30 azaldığı, kalın bağırsak kanserine bağlı ölüm oranının da %50 azaldığı saptanmış. Bu çalışma bir kez daha kalın bağırsak kanserini önlemek için tarama  kolonoskopinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. 45 yaşını doldurduysanız hele de kilo probleminiz de varsa şikayetiniz olsun olmasın mutlaka tarama amaçlı kolonoskopinizi yaptırın. Kalın bağırsak kanseri önlenebilir bir hastalıktır.

Kolonoskopi nasıl yapılır?

 

Kalın bağırsak kanseri obezite sorunlu olanlarda neden fazla?

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite-ameliyatlarina-bakis-acisini-kokten-degistiren-adam-walter-pories-evreka
Obezite Ameliyatlarına Bakış Açısını Kökten Değiştiren Adam: Walter Pories (Evreka)

Şişmanlık ameliyatları ilk kez 1950’li yıllarda yapılmaya başlanıyor. Ancak o dönem ş…

Devamını Oku
65-yasinda-tup-mide-ameliyati-olmak
65 Yaşında Tüp Mide Ameliyatı Olmak

65 yaşında bir kişi kliniğe başvurdu geçenlerde. Uzun yıllardır kilolarıyla mücadele …

Devamını Oku