• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Zayıflama İlaçları ve Bilinmesi Gerekenler

Zayıflama ilaçları obeziteyle mücadelede zaman zaman  başvurulan yöntemlerden biri. Ancak hiçbir zaman çok ön planda olamadılar. Bunun en önemli nedenlerinden biri yan etkileri, diğeri ise bugüne kadar  çok etkin iştah kesen bir ilacın bulunamamış olması sanırım. Zayıflama ilaçlarının bir kısmı iştah kesici etki gösterirken bir kısmı da bağırsaklardan özellikle yağların emilimini azaltıyor. Öncelikle belirtelim ki bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı. Medyadan zaman zaman  siz de duymuşsunuzdur; ‘’ zayıflama ilacı kullandı hayatını kaybetti’’ gibi  haberleri. Bu nokta özellikle çok önemli. Bunu baştan belirtelim

Zayıflama ilaçlarından bugünlerde en popüler olanı  liraglutide etken maddeli bir iğne. Bu iğnenin iştah kesici bir özelliği var. Şeker hastaların kullandığı insülin iğnesine benziyor. Bu ilaç GLP1 hormonu üzerinden etki ederek iştahı baskılıyor. Günlük enjeksiyonlar şeklinde uygulanıyor. Önce düşük dozda başlanıyor uygulamaya ve her hafta doz bir miktar artırılıyor. Eğer  5 hafta sonunda kişide arzulanan kilo kaybı sağlanırsa tedaviye devam ediliyor. Ama 5 hafta sonunda kişi  hiç kilo veremediyse tedavi sonlandırılıyor. Bu ilacın önemli yan etkilerinden biri bulantı. Bulantı bazı kişilerde o kadar şiddetli oluyor ki tedaviyi devam ettirmek ve ilacın dozunu artırmak mümkün olmuyor. Bilinmesi gereken önemli noktalardan biri, bu ilaç tedavisine başlamadan önce ayrıntılı  kan testleri ile karaciğer ve diğer organ fonksiyonlarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Yani bu ilaçlar kendi kafanıza göre kullanılacak ilaçlar değil. İştah kesen bu iğne tedavisinin  daha etkili olduğu belirtilen son versiyonu ise çok yakın zamanda kullanıma sunuldu ancak şu an ülkemizde bulunmuyor. Bu ilacın bulantı yan etkisinin daha az olduğu ve  çok etkin bir şekilde iştahı kestiği belirtiliyor.

Diğer taraftan 2012’de FDA tarafından kullanımına onay verilen LORCASERİN isimli bir ilaç  2020 yılında kansere yol açtığı yönündeki endişeyle piyasadan toplatıldı. Bu ilacın  belli kalp problemlerine yol açabildiği zaten biliniyordu. Ancak 12000 kişi üzerinde yapılan 5 yıl süren bir araştırmada bu ilacı kullananlarda kanser vakalarının  daha çok görüldüğü tespit edildi. Bu yüzden ilacın kullanımı durduruldu.

Zayıflama ilaçları konusunda gelece vad eden çalışmalar da var.  Bunlardan bir de hem iştahı kapatan hem de yağ yakımını hızlandırdığı belirtilen bir ilaç. Bu ilaç henüz kullanıma hazır değil ancak insan çalışmaları yakında başlayacak.

Obezite cerrahisi sonrası geri kilo alan bazı hastalarda veya ameliyat kriterleri karşılamayan ancak diyetle de kilo veremeyen bir grup kişide bu ilaçların kullanımı hala devam ediyor. Ancak tek başına bu ilaçlardan bir mucize beklememek lazım. Bu ilaçların spor ve sağlıklı beslenmeyle birleştirildiğinde ancak etkili kilo kaybı sağlayabileceği danışanlara çok iyi bir şekilde anlatılmalı.

zayiflama-ilaclari

zayiflama-ilaclari-ve-bilinmesi-gerekenler

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bogazini-tutamiyor-tutabilse-kesin-kilo-verir
"Boğazını Tutamıyor, Tutabilse Kesin Kilo Verir"

Bu blog yazımda Zeynep’in (isim temsilidir) hikayesinden bahsedeceğim. Zeynep 26 yaşı…

Devamını Oku
obezite-ve-kalin-bagirsak-kanseri
Obezite ve Kalın Bağırsak Kanseri

Obezitenin yol açtığı en önemli sorunlardan biri de kanser. Bunların başında da kalın…

Devamını Oku
Bize Ulaşın