• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Mide Botilinum Toksin Enjeksiyonu Ve Zayıflama İlaçları

Midemiz 3 kat kas tabakasından oluşan bir organımızdır. Salgıladığı güçlü asitle yediğimiz yiyecekler parçalanır ve belli bir süre sonra midenin kasılma hareketleriyle kısmen sindirilen yiyecekler ince bağırsaklara geçerek burada sindirimin diğer aşamaları gerçekleşir.

Mideye Botilinum Toksin Enjeksiyonu

Botilinum toksini bir bakteriden elde edilmektedir. Plastik cerrahide yüz kırışıklıklarını engellemek için sıklıkla kullanılır. Mideye botilinum toksin enjeksiyonunda amaç midenin kaslarını kısmen felç ederek midenin çalışmasını ve mide boşalmasını yavaşlatmak, uzun süre tokluk hissi sağlamaktır. Yapılan çalışmalarda mideye botilinum enjeksiyonu uygulamasının iştah hormonlarını da baskıladığı gösterilmiştir. Bu sayede daha az yiyerek ve uzun süre tokluk hissederek kilo verme sağlanır.
Bu yöntem bir ameliyat değildir. İşlem 15-20 dakika sürer. Hasta tamamen uyutulduktan sonra endoskopi ile ağızdan girilerek midede 20’ye yakın noktaya kas içine belli dozda botilinum toksini enjekte edilir.
Uygulanan enjeksiyon 6 ay etkilidir. 6 ay sonra 2. bir seans uygulanması gerekebilir.
Yapılan sınırlı sayıdaki çalışmada mideye botilinum toksin enjeksiyonuyla 1 yıllık süre içinde fazla kiloların %20’ye yakınının verilebildiği gösterilmiştir. İstenen etkiyi tam olarak göstermediğine yönelik çalışmalar da vardır.  Bunlardan biri de  küçük bir hasta popülasyonuyla yaptığımız bizim çalışmamızdır (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33893767/)

Endoskopik olarak uygulanması, kısa bir işlem olması, bir ameliyat olmaması en büyük avantajlarıdır fakat unutulmamalıdır ki cerrahi yöntemler (tüp mide ameliyatı, gastrik bypass) kadar etkin kilo kaybı sağlamaz.

Ayrıca üzerine basarak belirtmek gerekir ki  şişmanlık ameliyatı (tüp mide ameliyatı) gereken kişilere bu tedavi mucize bir yöntem olarak gösterilmemeli hastalar bu konuda doğru bilgilendirilmelidir. Çünkü aşırı kilolu kişilerde bu yöntemle etkili kilo kaybı sağlamak çok zordur

Zayıflama İlaçları

Bugünlerde zayıflama ilaçları içinde en popüleri iğne tedavisidir.  Bu tedavi şeker hastalarının her gün kendilerine uyguladıkları insülin iğnesine benzer bir yapıdadır. Tedaviye başlamadan önce zayıflamak isteyen kişilerin muayene ve  gerekli kan tetkikleri yapılarak bu tedaviye uygun olup olmadığı araştırılır. Bu iğne iştah keser. Bu sayede kişilerin az yiyeyerek doyması ve kilo vermesi beklenir.  Her gün göbek bölgesine insülin iğnesiyle kişi kendi kendine enjeksiyon yapar. Her hafta doktorun önerisi doğrultusunda doz artırılır. Bazı hastalarda bulantı olabilir ve bu durum dozun artırılmasını engelleyebilir. 5 haftalık tedavi sonunda kişi tatminkar bir kilo verdiyse tedaviye devam edilir. Ancak hiç kilo vermediyse tedavi kesilir.  Bu iğne tedavisinin haftalık enjeksiyonlar şeklinde uygulanan  daha etkili olduğu söylenen bir muadili de  piyasaya çıkmıştır. Ancak bu ilaç hala ülkemizde bulunmamaktadır ve oldukça pahalıdır.

Hem mide botilinum toksin enjeksiyonunun hem de zayıflama amaçlı kullanılan ilaçların mutlaka doğru beslenme tarzı ve sporla kombine edilmesi gerekir.  Bu yapılmadığı taktirde tedaviden istenen sonucu almak zor olabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

zayiflama-ilaclari-ve-bilinmesi-gerekenler
Zayıflama İlaçları ve Bilinmesi Gerekenler

Zayıflama ilaçları obeziteyle mücadelede zaman zaman başvurulan yöntemlerden biri. An…

Devamını Oku
65-yasinda-tup-mide-ameliyati-olmak
65 Yaşında Tüp Mide Ameliyatı Olmak

65 yaşında bir kişi kliniğe başvurdu geçenlerde. Uzun yıllardır kilolarıyla mücadele …

Devamını Oku
Bize Ulaşın