• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kabızlık

Obezite ameliyatlarından klasik gastrik bypass veya mini gastrik bypass sonrası kabızlık çok sık görülmez. Obezite ameliyatları içinde kabızlık genelde  tüp mide ameliyatı sonrası görülmektedir. Kabızlığın nedeni ameliyat sonrası diyet içeriğindeki değişimdir. Küçük porsiyonlar ve önceliğin yüksek protein içerikli sıvılara verilmesi, yeteri kadar lifli gıda alınamaması, yeterli miktarda su içilmemesi, egzersiz yapılmaması kabızlığı tetikleyen sebeplerin başında gelmektedir. Ayrıca  tüp mide ameliyatı sonrası alınan takviyeler (demir, kalsiyum v.b.) de kabızlığı tetiklemektedir. Mide küçültme ameliyatından belli süre sonra yenilen gıdaların çeşitliliği arttıkça ve bağırsak hareketleri normale döndükçe kabızlık da ortadan kaybolmaktadır. Bu süre nadir de olsa bazı hastalarda  6 aya kadar uzayabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme açısından odaklanılan tek şey çoğunlukla protein alımıdır.  Bazen hastaların yeterli lif alıp almadıkları göz ardı edilebilmektedir. Yediğimiz gıdalarda belli bir oranda lif içeriği olması dışkının içine su çekerek kabızlığı önler ayrıca sağlıklı bir bağırsak  florası için de lif çok önemlidir. Aldığımız gıdalarda belli bir oranda lif olması kan şekerinin dengeli yükselmesi, toksinlerin uzaklaştırılması yanında kolesterol emilimini de azaltarak kilo vermemize de yardımcı olur. Tüp mide ameliyatı sonrası gıdalardan yeterince lif almakta zorlanırsak ilaç gibi takviye şeklinde bunları dışarıdan almak bir çözüm olabilir. Unutmamak gerekir ki, kabızlığı önlemek açısından sadece yeterli lif almak yetmez beraberinde mutlaka yeterli su içmemiz de gerekmektedir.

kabizlik-sorunu

tup-mide-ameliyati-sonrasi-kabizlik

Ameliyat öncesi  belki de çoğumuz, suyu sadece susadığımız zaman içen insanlardık. Vücudumuz bize çok susuz kaldın uyarısını verince 1-2 bardak suyu bir seferde içebiliyorduk. Tüp mide ameliyatı sonrası özellikle bu ilk yıl çok mümkün değil. İstesek de bir anda lıkır lıkır su içemeyeceğimiz için düzenli su içme alışkanlığını mutlaka kazanmamız gerekiyor. Hem susuz kalmamak halsiz düşmemek için hem de kabızlık sorunu yaşamamak için. Bir de şunu hatırlatmak gerekir ki kahve çay gibi içecekler asla suyun yerini tutmaz. Su, su olarak içilmelidir.

Ameliyat sonrası fiziksel aktiviteye ne kadar erken başlarsanız hem daha iyi kilo verirsiniz hem de kabızlıktan korunmuş olursunuz. Çünkü fiziksel aktivite kan dolaşımını artırarak bağırsak hareketlerini hızlandırır. Mide küçültme ameliyatı sonrası özellikle erken dönemde nasıl olsa kilo veriyorum deyip hiç hareket etmezseniz hem iyi kilo veremezsiniz hem de kabızlık riskiniz artar.

Bu önlemlere rağmen  mide küçültme ameliyatı sonrası yine de kabızlık şikayeti çeken hastalarda kabızlığı önleyen bazı ilaçlar kullanılabilir.  Duphalak, Osmolak, Magnezi calsine bu grup ilaçlardan bazılarıdır. Laksatif grubu denen bu ilaçları mutlaka doktorunuza danışarak almalısınız. Çünkü bu grup ilaçları sürekli kullanmak bağırsak tembelliğine yol açabilmektedir.

Bu konuda veya başka konuda sorunuz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu konuda veya obezite, obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatsız zayıflama yöntemleri mide balonu, mide botoksu gibi merak ettiğiniz başka konularda sorularınız olursa web sayfamızı, youtube sayfamızı  veya sosyal medya hesaplarımızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz

Tüm sosyal medya hesaplarımıza  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://linktr.ee/doc.dr.ozansen

Bunlar da İlginizi Çekebilir

fazla-kilolu-insanlarda-crp-yuksekligi
Fazla Kilolu İnsanlarda CRP Yüksekliği

CRP (C reaktif protein) enfeksiyon ve iltihabi durumlarda vücutta ilk yükselen pareme…

Devamını Oku
obezite-ve-depresyon
Obezite ve Depresyon

Obezite ve fazla kilolar dünya genelinde 2 milyara yakın insanı etkileyen ciddi bir s…

Devamını Oku