• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Artan Mucize Hormon: GLP-1

Bu mucize hormonun adı GLP-1, açık adıyla Glukagon benzeri peptid-1.  Bu hormon esas olarak ince bağırsak L hücrelerinden salgılanmaktadır. Az miktarda beyinden ve pankreas hücrelerinden de salgılanmaktadır. Bu hormon doygunluk ve iştahı kontrol eden bir hormondur.

Tüp mide ameliyatı sonrası bu  hormonun bağırsak hücrelerinden salgılanması artmaktadır. Bu hormon esas faydalı etkisini  pankreas dokusu üzerinde göstermektedir. Özellikle şeker hastalığındaki asıl sorun pankreastaki insülin salgılayan hücrelerdeki yorgunluk ve tahribattır. Bu yüzden de şeker hastalığının ilerleyen zamanlarında pankreas yeterince insülin salgılayamaz. GLP-1 hormonu mucizevi bir şekilde pankreasta insülin salgılayan hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Pankreas dokusunu adeta iyileştirmektedir bu hormon.

Son dönemde  kilo vermek için kullanılan ilaçların hedefinde bu GLP-1 hormonu var.  Özellikle kilo vermek için günlük enjeksiyonlar halinde kullanılan (liraglutide) iğne tedavisi  vücuttaki GLP-1 salgılanmasını artırarak iştahı keser. Bunu, beyindeki iştah merkezine direkt etki ederek yapar. Ayrıca bu hormon kan şekerini düşürerek şeker hastalığında da tedavi edici etkide bulunur.

Tüp mide ameliyatı sadece kilo verdiren bir ameliyat değildir. Aynı zamanda şeker hastalığını da ortadan kaldıran, iyileştiren bir ameliyattır. İşte tüp mide, bu etkiyi  büyük çoğunlukla GLP-1 denen bu hormon üzerinden göstermektedir. GLP-1  beyinde belli bir bölgeden de salgılanır ve beyin fonksiyonlarını iyi yönde  etkiler. Yapılan çalışmalar bu hormonun ALZHEİMER hastalığı, Parkinson ve  beyin felcinde koruyucu ve iyileştirici etkisi olduğunu göstermiştir.

Özet olarak tabloda da görüldüğü gibi GLP-1 hormonu enerji metabolizmasını da artırmaktadır. Vücuttaki kolesterol düzeyini düşürür ve yağ yıkımını yani lipolizi hızlandırarak  kilo vermenize katkıda bulunmaktadır.

tup-mide-ameliyati-sonrasi-artan-mucize-hormon-glp

tup-mide-ameliyati-sonrasi

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-mide-ameliyati-korkusu
Tüp Mide Ameliyatı Korkusu

Ameliyat fikri her insana ürkütücü gelebilir. Bu gayet doğal ve insani bir duygu. Dün…

Devamını Oku
obezite-ameliyati-sonrasi-safra-tasi-olusumu
Obezite Ameliyatı Sonrası Safra Taşı Oluşumu

Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass veya herhangi bir diyetle hızlı kilo verme sürecin…

Devamını Oku
Bize Ulaşın