• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hipoglisemi

Obezite Cerrahisi Sonrası Hipoglisemi ve Dumping

Hipoglisemi veya düşük kan şekeri, diyabeti olmayan kişilerde nadir görülen bir durumdur. Obezite cerrahisi sonrası (özellikle gastrik bypass sonrası) yiyeceklerin mideden bağırsaklara daha hızlı geçmesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durum tüp mide ameliyatından sonra da nadiren de olsa görülebilir. Ameliyat sonrası diyet ilkelerine uymak hipoglisemiyi önlemeye yardımcı olabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hipoglisemi Neden Olur?

Obezite cerrahisi sonrası hipogliseminin nedeni sıklıkla dumping sendromudur. Bu durum özellikle bazı yiyecekler mideden ince bağırsağa çok hızlı bir şekilde geçtiğinde ortaya çıkar. ABD’nin Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'ne (NIH) göre, mide ameliyatı olan kişilerin yaklaşık %10'unda bu sendrom görülebilmektedir.

Dumping sendromu hipoglisemiye neden olabilir çünkü yiyecekler midenizden bağırsaklara çok hızlı hareket ettiğinde, sindirim sistemi normalde olduğundan daha yüksek seviyelerde hormon salgılar.

Pankreas, yüksek hormon seviyelerine gerekenden daha fazla insülin üreterek yanıt verir. Çok fazla insülin, yemekten yaklaşık 1 ila 3 saat sonra düşük kan şekerine yol açabilir.

Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

Düşük kan şekerinin yaygın belirtileri şunlardır:

  • Açlık
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk
  • Bulanık görme
  • Terleme
  • Titreme
  • Soluk görünüm
  • Konsantrasyon güçlüğü
  • Hatırlama güçlüğü

 

hipoglisemi-belirtileri-nelerdir

 

Şeker ve Yağdan Yüksek Besinlerin Hipoglisemi ile İlişkisi

Tüp mide ameliyatından sonra şekerden özellikle basit karbonhidratlardan kaçınmanız önemlidir. Çünkü bu tür yiyecekler dumping sendromuna yol açabilir. Şekerli gıdalar bağırsaklara hızlı bir şekilde geçtiğinde, hipoglisemiye ek olarak karın krampları, mide bulantısı, ishal, baş dönmesi ve yorgunluğa yol açabilir.

Tüp mide ameliyatından sonra şekerden kaçınmanın yanı sıra, yüksek yağlı yiyeceklerden kaçınılması ve su içiminizi öğünler arasında yapmak tavsiye edilir. Ameliyattan sonra besin tercihlerinizi yağ oranı azaltılmış yiyecek ve içeceklerden yana kullanabilirsiniz. Örneğin düşük yağlı süt ve süt ürünleri gibi.

Araştırmalar, düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli öğünlerin bariatrik ameliyatlardan sonra hipoglisemiye yol açma olasılığının daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Öğünler ideal olarak 3-4 saat arayla tüketilmeli ve alkol veya kafein içermemelidir. Doktorunuzun önerebileceği vitamin ve mineral takviyelerini almanız da önemlidir.

Kaynakça

Suhl, E., Anderson-Haynes, S. E., Mulla, C., & Patti, M. E. (2017). Medical nutrition therapy for post-bariatric hypoglycemia: practical insights. Surgery for Obesity and Related Diseases, 13(5), 888-896.

de Oca, A. P. M., Pellitero, S., & Puig-Domingo, M. (2021). Hypoglycemia after bariatric surgery: importance of exhaustive hormonal study. Endocrinology, Diabetes & Metabolism Case Reports, 2021(1).

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (2019, Ocak). Definition & Facts for Dumping Syndrome. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/dumping-syndrome/definition-facts

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (2019, Ocak). Symptoms & Causes of Dumping Syndrome. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/dumping-syndrome/symptoms-causes

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-mide-ameliyati-sonrasi-bol-gelen-kiyafetler
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bol Gelen Kıyafetler

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bol Gelen Kıyafetler belki de en çok merak edilenlerden bi…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyati-sonrasi-kabizlik
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kabızlık

Obezite ameliyatlarından klasik gastrik bypass veya mini gastrik bypass sonrası kabız…

Devamını Oku
Bize Ulaşın