• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Mide Balonu Mu? Tüp Mide Mi?

 

 Kilo problemi olan insanlara  hangi kilo verme yöntemini uygulayacağımıza karar verirken dikkate aldığımız belli parametreler var. Bunlardan en önemlisi de vücut kitle indeksi (VKI).  Dünya genelinde 3 milyar kilo problemi olan insan var ve bunların büyük bir çoğunluğunun vücut kitle indeksi 25-30 kg/m2 aralığında.  Bu insanları, obezite ameliyatı kriterlerini karşılamayan grup olarak da tanımlayabiliriz. Ancak biz biliyoruz ki, bu insanların da çoğu diyetle sporla kilo veremedikleri için etkin bir kilo verme yöntemi arayışına giriyorlar. İşte mide balonu, mide botoksu, zayıflama ilaçları gibi yöntemlerin asıl hedefi bu grup insanlar. Diğer taraftan tüp mide veya diğer obezite ameliyatı kriterlerini karşılayan insanlar da  ameliyat korkularından dolayı  kilo vermek için ameliyat dışı bir yöntem arayışına girebiliyorlar. Bu gayet insani ve anlaşılabilir bir durum aslında. Ancak çoğunun bilmediği bir şey var. Mide balonu veya diğer ameliyat dışı zayıflama yöntemlerinin kilo verdirici etkisinin  ameliyatlarla kıyaslanamayacak düzeyde kısıtlı olduğu.

mide-balonu-mu-tup-mide-mi

kilo-problemi

Mide balonu uygulaması konusunda en geniş kapsamlı çalışma BREZİLYA ÇALIŞMASI. 50 bin hastaya mide balonu uygulamışlar ve bu insanları 6 ay takip etmişler. Bu çalışmada ortalama kilo kaybı 18-20 kilo olarak tespit edilmiş.  Bu çalışmanın sonucuna göre Mide balonuyla, mide botoksuyla  yüksek rakamlarda kilo vermek  çok da mümkün değil aslında. O yüzden vermeniz gereken kilo fazlalığınız yüksekse  ameliyat dışı yöntemlerden çok da mucize beklememek lazım. İdel kilonuzu bilmiyorsanız bunu hesaplamak çok basit aslında. Metre cinsinden boyunuzun karesini 25 ile çarpıyorsunuz. Örnek üzerinden gidecek olursak boyum 1,75 m; 1,75×1,75= 3.06 x 25= 76 kg. Yani benim ideal kilomun üst sınırı 76 kilo. Siz de bu formülden yola çıkarak  ideal kilonuzu veya kilo fazlalığınızı rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Eğer 25-30 kilonun üzerinde bir kilo fazlalığınız varsa mide balonu veya mide botoksu gibi yöntemler  yüksek olasılıkla sizi çok tatmin etmeyecektir. Bu  durum sizin için başarısız olmanız durumunda  maddi harcama ve zaman kaybının yanında moral bozukluğu da yaratacaktır. Bu noktada ‘’her şeyi denedim olmadı, yapamadım’’ algısına sakın kapılmayın. Kendinize sormanız gereken ‘’ Acaba mide balonu veya mide botoksu benim için doğru yöntem miydi?’’ olmalı.

Bu noktada bariatrik cerrahiyle uğraşan biz hekimlere de büyük sorumluluk düşüyor. Kişiyi her yönüyle doğru bilgilendirmemiz gerekiyor. 140-150 kg ile mide balonu istemiyle başvuran kişilere yüksek olasılıkla istedikleri kiloyu veremeyeceklerini, etkili bir şekilde kilo vermek istiyorlarsa ve bunu uzun yıllar muhafaza etmek istiyorlarsa aslında tüp mide ameliyatı veya onlar için uygun olan bir obezite ameliyatını tercih etmeleri gerektiğini, iki yöntemin birbirinden çok farklı olduğunu her yönüyle anlatmak gerekiyor.

Bir diğer konu  kimseyi ameliyata zorlamamak gerekliliği.  Çünkü ameliyat sadece işin başlangıç safhası. Obezite cerrahisinde kişinin ameliyata ve ameliyat sonrası döneme kendini tam olarak hazırlamış olması gerekiyor. Mide küçültme ameliyatında ameliyat kadar ameliyat sonrası süreç de çok önemli.  Mide balonuna odaklanmış ameliyat fikrinden çok uzak birine gerekirse ameliyatı araştırması kararını tekrar gözden geçirmesi için  belli biz zaman tanınması gerekiyor. Bunların hepsinden sonra kişi ‘’ benim kilomda biri için başarı ihtimalinin düşük olduğunu biliyorum ancak ben yine de mide balonu veya mide botoksu şansımı denemek istiyorum, ameliyat olmak istemiyorum ‘’derse bu kararına da saygı duymak gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite-ameliyatlari-kriterleri-guncellendi
Obezite Ameliyatları Kriterleri Güncellendi

Obezite ameliyatları (mide küçültme ameliyatı veya gastrik bypas) için dikkate alınan…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyati-sonrasi-uzun-donem-basarinin-sirri
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Uzun Dönem Başarının Sırrı

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk bir yılı biz rehabilitasyon dönemi olarak adlandırıyor…

Devamını Oku