• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Oruç Tutabilir miyim?

23 martta Ramazan başlıyor. En merak edilen durumlardan biri de; Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Oruç Tutabilir miyim? Oruç tutarken nelere dikkat etmeliyim? Bugün sizlere cerrah gözüyle bu konudan bahsedeceğim.

Tüp mide ameliyatı sonrası eğer en az  bir yılınızı doldurduysanız bu Ramazan oruç tutabilirsiniz. Eğer yakın zamanda obezite ameliyatı olduysanız bu Ramazan oruç tutmazsanız daha iyi olacaktır. Yakın zamanda tüp mide olduysanız ve oruç da tutuyorsanız çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Nedir bu zorluklar gelin madde madde göz atalım.

  • Oruç tutarken en büyük sorun iftarla sahur arasındaki sürenin kısıtlı olması. Zaten bütün gün aç ve susuz kaldınız. İftarla birlikte diyelim orucunuzu açtınız, zaten mide kapasiteniz sınırlı. Su mu içeceksiniz, yemek mi yiyeceksiniz. Bu kısıtlı sürede yeterli besin maddelerini almanız, yeterli miktarda su içmeniz çok da mümkün değil.
  • Diğer önemli bir durum dehidratasyon yani susuzluk. Tüp mide ameliyatı sonrası özellikle erken dönemde hastalarımıza hep günde en az 1.5-2 litre su içmelerini tavsiye ediyoruz. Ameliyat sonrası 1 yılınızı doldurmadıysanız iftardan sahura bu miktarda suyu içmeniz çok mümkün değil.
  • Başka bir tehlike. Oruç tutuyorsunuz diye iftardan sonra kolay sindirebileceğiniz yüksek kalorili gıdalarla Ramazan ayı geçirmeye çalıştınız diyelim. Böyle bir şey yapmanız çok tehlikeli olabilir. Birincisi dumping sendromu (fenalık hissi, baş dönmesi,çarpıntı) yaşayabilirsiniz. En önemlisi de  Ramazan sonrası bir bakmışsınız karbonhidrat bağımlısı olmuşsunuz.
  • Gün içinde oruçluyken hipoglisemi riski ortaya çıkabilir. Zaten susuz kaldıysanız üstüne bir de kan şekeriniz düşerse inanın perişan olursunuz. Bir anda kendinizi acil serviste kolunuzdan serum giderken bulabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrası  en az 1 yılını dolduranlar ve oruç tutmak isteyenlere de ayrıca bazı tavsiyelerim olacak.  Ramazan ayında  nasıl olsa gün içinde aç kalıyorum o yüzden iftardan sonra biraz kendimi şımartıp tatlı yesem bir şey olmaz diye sakın düşünmeyin. Bu davranış Ramazan sonrası  da devam edebilir ve bundan kurtulmanız çok zor olabilir.  Oruç tutarken, gün boyu aç kalıyorum nasıl olsa kilo almam derken başınıza büyük sorunlar açabilirsiniz. Sıvı alımına çok dikkat edin. İftardan sonra yeterli sıvı almaya özen gösterin.

Mide küçültme sonrası 1. yılını dolduran ve oruç tutmak isteyen hastaların  sıvı katı ayrımına dikkat etmesine çok da gerek yok. Çünkü iftardan sahura kısıtlı sürede yeterli besinleri ve sıvıyı almanız çok daha önemli.

Tüm İslam aleminin ramazan ayını kutlar, herkese hayırlı ramazanlar dilerim.

tup-mide-ameliyati-sonrasi

tup-mide-ameliyati-sonrasi-oruc

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-mide-ameliyati-korkusu
Tüp Mide Ameliyatı Korkusu

Ameliyat fikri her insana ürkütücü gelebilir. Bu gayet doğal ve insani bir duygu. Dün…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyati-sonrasi-artan-mucize-hormon-glp-1
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Artan Mucize Hormon: GLP-1

Bu mucize hormonun adıGLP-1, açık adıyla Glukagon benzeri peptid-1. Bu hormon esas ol…

Devamını Oku