• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Şekerin Kanlı Tarihi

Yediğimiz 2 tl’lik bir çikolata için zamanında 10 milyonu aşkın insanın öldürüldüğünü biliyor muydunuz? İnsan her şeyi aşırılaştırdı, her şeyi abarttı. Şeker normalde doğada çok zor bulunan bir madde. İnsan şekeri bulduktan sonra bunu hayatına öyle bir soktu ki. Geldiğimiz noktada aşırı şeker tüketimi nedeniyle obezite illetiyle ve onun neden olduğu hastalıklarla (Şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, kanser, karaciğer yağlanması ve daha birçoğu) tanıştı insan. İşte Şekerin Kanlı Tarihi….

İnsanoğlu şekerle tanıştığı gün adeta kendi topuğuna sıktı, bindiği dalı kesti. Bugün dünyada 2 milyarı aşkın insan fazla kilolu veya obez. Ülkemizde her 4 kişiden biri obez.  Çocuklarda obezite sorunu bir çığ gibi büyüyor. İnsan şekeri bulduktan sonra  bu kadar aşırılığa kaçmasaydı, belki de bugün obezite insanlığın en büyük sorunlarından biri haline gelmeyecekti. Eğer insanlık  şekere bu kadar bağımlı hale gelmeseydi bugün obezite ameliyatları (tüp mide ameliyatı) dünyanın en çok yapılan ameliyatlarından biri olmayacaktı.

 

sekerin-kanli-tarihi

asiri-seker-tuketimi

Şeker ilk olarak M.Ö. 510’da  Pers imparatoru Darius tarafından  Hindistanda keşfedildi. O gün insanlık arısız bal veren şeker kamışıyla tanıştı. Bu büyük bir sırdı ve yüzyıllarca böyle kaldı.  Sonra Müslüman araplar İran’ı işgal edince  şeker kamışının üretim ve yetiştiriciliğini öğrendiler. Sonra haçlı seferleri sayesinde Avrupa şeker kamışıyla tanıştı. İnsanlar bu yeni bitkinin tadını o kadar sevdi ki zenginlerin gözdesi oldu. Şeker tedavide bile kullanılmaya başlandı. Doktorlar hastalarına güç toplasın diye şeker yemelerini tavsiye ediyordu.

1492’de  dünyayı keşfe çıkan Colomb’un  yanına aldığı bitkilerden biri de şeker kamışıydı. Sonraki dönemlerde insanoğlu keşfettiği yerlerdeki yerli halkın  çoğunu katledip devasa şeker kamışı tarlaları oluşturdu.  Hindistan, Endonezya, Filipinler, Pasifik adaları sömürgeleştirildi ve  yerli halk köleleştirilerek devasa şeker kamışı tarlalarında kullanıldı. Şeker yüzünden Avrupa devletleri arasında savaşlar çıktı.

Bugün dünya ekonomisinde şeker o kadar güçlü bir pozisyonda ki kimsenin onu yenmeye gücü yetmez. Yasal olan ve belki de  bağımlılık potansiyeli diğer uyuşturucularla karşılaştırıldığında  en yüksek madde şeker.  İnsanoğlu gerçekten  obeziteyle mücadelede başarılı olmak istiyorsa  insan sağlığını ve gelecek nesilleri önemsiyorsa bu kontrolsüz şeker tüketimine bir çözüm bulmalı. En azından bu yazdıklarımı okuyan  gıda sektörünün zerre kadar umursamadığı bizler bireysel olarak harekete geçmeliyiz

Bu konuda veya obezite, obezite cerrahisi, tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatsız zayıflama yöntemleri mide balonu, mide botoksu gibi merak ettiğiniz başka konularda sorularınız olursa web sayfamızı  veya sosyal medya hesaplarımızı ziyaret ederek bize iletebilirsiniz

Tüm sosyal medya hesaplarımıza  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://linktr.ee/doc.dr.ozansen

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite-ameliyatlarina-bakis-acisini-kokten-degistiren-adam-walter-pories-evreka
Obezite Ameliyatlarına Bakış Açısını Kökten Değiştiren Adam: Walter Pories (Evreka)

Şişmanlık ameliyatları ilk kez 1950’li yıllarda yapılmaya başlanıyor. Ancak o dönem ş…

Devamını Oku
obezite-ameliyati-sonrasi-safra-tasi-olusumu
Obezite Ameliyatı Sonrası Safra Taşı Oluşumu

Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass veya herhangi bir diyetle hızlı kilo verme sürecin…

Devamını Oku