• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

Obezite Ameliyatlarına Bakış Açısını Kökten Değiştiren Adam: Walter Pories (Evreka)

Şişmanlık ameliyatları ilk kez 1950’li yıllarda yapılmaya başlanıyor. Ancak o dönem şimdiki gibi laparoskopi yani kapalı ameliyat teknolojisi yok. Bu yüzden ameliyatlar açık cerrahi yöntemle yapılıyor ve hastalar çok uzun hastanede yatıyor. Ağrıları sızıları daha çok oluyor. O yüzden o dönemde obezite cerrahisi çok gelişemiyor.

90’lı yılların sonunda laparoskopi (kapalı ameliyat)teknolojisindeki gelişmelerle obezite ameliyatları büyük bir hız kazanıyor ve  dünyanın en çok yapılan ameliyatlarından biri olarak bugünlere geliyor.

Biliyorsunuz şeker hastalığının (tip 2 diyabet) en önemli nedenlerinde biri fazla kilolarŞeker hastalığı ve obezite adeta ayrılmaz iki kardeş gibiler.  Günümüzde bile hala şeker hastalığının tedavisi tam olarak bulunmuş değil.  İşte o günlerde  Walter Pories adından bir obezite cerrahı kimsenin fark etmediği bir şey fark ediyor. 

Obezite ameliyatlarının sadece kilo verdirmediğini aynı zamanda  bu ameliyatlarla şeker hastalığının da iyileştiğini. Bu konuda bir çalışma yaparak ‘’ Kimin aklına gelirdi ki’’ isimli bir makale yayınlıyor.  Bu makale bilim dünyasında büyük ses getiriyor.   Tüp mide ameliyatı ve diğer obezite cerrahisi yöntemlerinin şeker hastalığını da iyileştirdiği fark edilince  obezite ameliyatı olmak isteyen hasta sayısında inanılmaz bir artış oluyor. Bu yüzden  şişmanlık ameliyatlarının günümüzde en sık uygulanan ameliyatlardan biri olmasında bu bilim insanının büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite-ve-karaciger-yaglanmasi
Obezite Ve Karaciğer Yağlanması

Karaciğer vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Çok önemli görevleri vardır. B…

Devamını Oku
obezite-ameliyati-kalp-krizi-riskini-azaltiyor
Obezite Ameliyatı Kalp Krizi Riskini Azaltıyor!

Obezite bugün dünyanın en öncelikli sorunlarından biridir. Ülkemizde her 10 kişiden 4…

Devamını Oku