• Doç. Dr. OZAN ŞEN

Sağlığın için

Obeziteyi yen

"Boğazını Tutamıyor, Tutabilse Kesin Kilo Verir"

"BOĞAZINI TUTAMIYOR, TUTABİLSE KESİN KİLO VERİR"

Bu blog yazımda Zeynep’in (isim temsilidir) hikayesinden bahsedeceğim.  Zeynep 26 yaşında.  Anlattığına göre kendini bildi bileli hep kiloluymuş Zeynep. Hayatı boyunca  diyetler yapmış, sayısız kilolar vermiş ama sonrasında o kiloları hep geri almış. En sonunda da yorulmuş ve uzun bir araştırmadan sonra tüp mide ameliyatı olmaya karar vermiş. Araştırma süreci neredeyse 1 yıl sürmüş. Geldiğinde Zeynep şöyle dedi:

  • ‘’Hocam ben genel hatlarıyla  anlatacağınız her şeyi biliyorum. Çok araştırdım ve  bu ameliyatı (tüp mide ameliyatını) olmaya karar verdim. Ben bu ameliyatı olmaya kararlıyım. Ancak annem bu ameliyatı olmamı istemiyor

Zeynep’in  annesi, söz ona geldiğinde şunu söyledi:

  • ‘’ Hocam kızım boğazını tutamıyor. Tutabilse kesin kilo verir’’

Zeynep’in annesinin penceresinden baktığınızda kendine göre haklı aslında. Diyetlerle belli bir noktadan sonra etkili kilo vermenin çok zor olduğunu, diyetlerle kalıcı kilo vermenin %5-10’u geçmediğini bilmiyor ki. Annesi düşünüyor ki bunu sadece kendi kızı başaramıyor. ‘’ O yüzden boğazını tutsa kesin kilo verir’’ diye düşünüyor

Ona göre kızı kilolu da olsa sağlıklı aslında. Bir sorunu yok. O bir anne. Sonuçta bu bir ameliyat. Tüp mide ameliyatının tecrübeli ellerde riski çok çok düşük de olsa neden kızının böyle bir riski göze almasına gönlü razı olsun ki?

O annelik içgüdüsüyle hareket ediyor. Kızının aslında  kendi sağlığı açısından geleceğine yatırım yaptığını bilmiyor ki. Zeynep şu an 26 yaşında. Obezitenin vücudundaki yıpratıcı etkisinin başladığının gayet farkında  ama çevresindekiler farkında değil ki. Zeynep’in annesi bundan 10-15 sene sonra kızında şeker, yüksek tansiyon, eklem ağrıları ve daha birçok sorunun ortaya çıkabileceğini tahmin edemiyor ki. O, ‘’kızım kilolu ama sağlıklı sonuçta’’ diye düşünüyor.

Ülkemizde bugün geldiğimiz noktada nüfusun %40’ı obezite sorunuyla karşı karşıya. Obezite artış oranında Avrupada birinciyiz.  Obeziteyle etkin mücadele etmek istiyorsak obezite sorunuyla mücadele eden insanlara her yönüyle destek olmalıyız. Obezite cerrahisi ihtiyacı  olan nüfusun ancak %5-10’u  tüp mide ameliyatı veya diğer obezite ameliyatlarını olma cesaretini gösterip bunu gerçekleştirebiliyor.  Diğerleri ise gereksiz korkulardan, maddi yetersizliklerden veya Zeynep’in hikayesinde olduğu gibi  çevresindekilerden  (‘’bak gördün mü boğazını tutamadı ameliyat oldu’’) toplum önyargılarından çekindikleri için ameliyat olma cesaretini gösteremiyorlar.

diyet-yapmak

kilo-vermek

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite-ameliyati-sonrasi-safra-tasi-olusumu
Obezite Ameliyatı Sonrası Safra Taşı Oluşumu

Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass veya herhangi bir diyetle hızlı kilo verme sürecin…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyati-sonrasi-oruc-tutabilir-miyim
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Oruç Tutabilir miyim?

En merak edilen durumlardan biri de; Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Oruç Tutabilir miyim?…

Devamını Oku